Kim jest „aktywny obywatel” - pokaż, że nie jest Ci wszystko jedno i weź udział w badaniu!
Czy obywatele i obywatelki powinni angażować się częściej niż podczas wyborów – np. wpływając na decyzje władz różnych szczebli, dbając o swoje otoczenie, czy współtworząc usługi odpowiadające na potrzeby lokalnej wspólnoty? Czy z byciem aktywnym obywatelem i obywatelką wiąże się posiadanie określonych zainteresowań lub prezentowanie konkretnych postaw? Pomóż ISP w pracy nad europejskim sondażem “Indeks Aktywnego Obywatelstwa" i wypełnij ankietę!
- rocznica wolnych wyborów demokratycznych w Polsce to dobra okazja, żeby przyjrzeć się bliżej temu, jak Polki i Polacy rozumieją swoje członkostwo w grupie politycznej. Od jakiegoś czasu pokazują coraz silniej, że zależy im na uzyskaniu większego wpływu na funkcjonowanie demokracji – na jej krajowym jak i lokalnym poziomie. Chcą by ich zdanie było częściej uwzględniane przez politycznych przedstawicieli. Biorą także sprawy w swoje ręce i samoorganizują się w interesie lokalnej wspólnoty oraz szerszych grup społecznych.
Ale może wszystko, co zostało napisane powyżej, to tylko nasze mylne wyobrażenia, a rzeczywistość jest inna? Zależy nam na poznaniu różnorodnych opinii na ten temat i dlatego każdy głos się dla nas liczy!
Źródło: Instytut Spraw Publicznych