Mija kolejny miesiąc, a Rady Działalności Pożytku Publicznego jak nie było, tak nie ma. Minister Pracy i Polityki Społecznej nie reaguje na apele organizacji pozarządowych o szybkie powołanie tego ciała.
Trzecia kadencja Rady Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) zakończyła się 27 kwietnia 2012 r. Od tego dnia sektor pozarządowy czeka na ogłoszenie listy członków wybranych do RDPP czwartej kadencji. Zapowiadano to już kilka razy, zarówno oficjalnie, jak i nieoficjalnie. Do tej pory jednak nie poznaliśmy nazwisk osób, które mają doradzać ministrowi w sprawach dotyczących działalności pożytku publicznego i organizacji pozarządowych.
O szybkie powołanie Rady zaapelowała Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych. List w tej sprawie wysłała do ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza ponad miesiąc temu. Do tej pory nie otrzymała odpowiedzi. Tymczasem, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego posiedzenia Rady powinny się odbywać nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Ostatnie posiedzenie RDPP miało miejsce 18 kwietnia 2012 r. Czyli ponad dwa miesiące temu. Przez ten czas nie ruszone zostały sprawy, które zapoczątkowała Rada trzeciej kadencji i które wymagają kontynuacji, np. ustalenia dotyczące Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w ramach tzw. funduszy norweskich, przełożenie na praktyczne rozwiązania rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie udostępniania organizacjom pożytku publicznego czasu antenowego w mediach publicznych, dopilnowanie, aby prezydent przed 1 lipca podpisał nowelizację ustawy o działalności leczniczej (która umożliwia dalszą działalność m.in. hospicjom), czy wreszcie konsultacje przygotowywanej kolejnej nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego. Poza tym w ciągu tych dwóch miesięcy pojawiło się wiele sytuacji, w których głos Rady byłby pożądany, np. w sprawie przystąpienia Polski do OGP, czy kontrowersyjnej poprawki do ustawy o zbiórkach publicznych.
– Ta sytuacja jest dla mnie po prostu niezrozumiała – mówi Jakub Wygnański, współprzewodniczący Rady poprzedniej kadencji i jeden z kandydatów do nowej. – Ministerstwo zna nazwiska kandydatów od pół roku. Termin w jakim powoływana jest Rada nie jest określony w ustawie, ale zwyczajowo działo się to dość szybko. Funkcjonowanie tego organu jest ważne dla całego środowiska. Głosu Rady brakuje obecnie w kilku ważnych publicznych kwestiach. Być może ta sytuacji istotnie powinna skłonić środowisko pozarządowe do tego, aby sformułować propozycję zmian legislacyjnych, zmierzających do suwerennego wyboru tego rodzaju ciała i zmiany jego funkcji z doradczych na bardziej podmiotową – dedykowaną wprost komunikacji z rządem, analogicznie do Komisji Trójstronnej oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
– Liczę na dalszą, owocną współpracę, szczególnie przy opiniowaniu aktów prawnych, dotyczących III sektora oraz nowe, innowacyjne pomysły, by Rada w kolejnych kadencjach rozwijała swoje działania – mówił minister Władysław Kosiniak-Kamysz, gdy w styczniu 2012 r., po objęciu swego stanowiska, uczestniczył w jednym z posiedzeń Rady.
Przedłużający się proces powołania Rady czwartej kadencji przeczy tym słowom.
Podobno znane są już nazwiska ministrów, którzy zasiądą w Radzie, jak również przedstawicieli samorządów. Problem jest jednak z podjęciem ostatecznej decyzji o składzie pozarządowej części Rady Działalności Pożytku Publicznego. Minister ma wybrać 10 spośród 20 zgłoszonych kandydatów. Są to:
- Bohdan Aniszczyk, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
- Krzysztof Balon, WRZOS
- Tomasz Bilicki, Fundacja Służby Rodzinie "Nadzieja"
- Marek Borowski, Federacja Polskich Banków Żywności
- Grzegorz Całek, Instytut Inicjatyw Pozarządowych
- Paweł Dębek, Dolnośląska Rada ds. Młodzieży
- Ilona Gosk, Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
- Michał Ludwikowski, Fundacja Rozwoju
- Cezary Miżejewski, Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych
- Mateusz Papkala, Centrum Edukacji i Warunków Rozwoju
- Adam Kazimierz Podgórski, Rudzkie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw
- Małgorzata Sinica, Związek Harcerstwa Polskiego
- ks. Robert Sitarek, Polska Rada Ekumeniczna
- ks. Stanisław Słowik, Caritas Diecezji Kieleckiej
- Teresa Tiszbierek, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP
- Łukasz Waszak, Sieć SPLOT
- Waldemar Weihs, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych
- Jan Jakub Wygnański, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia
- Monika Zima-Parjaszewska, Polskie Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym
- Iwona Żukiert, Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych "ZaFOS".
OFOP przygotowuje kolejną interwencję w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Ponad dwa tygodnie temu portal organizacji pozarządowych wysłał do działu prasowego MPiPS zapytanie o termin powołania Rady oraz o przyczyny przedłużania się tego procesu. Nadal czekamy na odpowiedź.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)