NGO często kojarzą podatek od towarów i usług z prowadzeniem działalności gospodarczej. - Nie prowadzimy, nie płacimy – myślą. To uproszczenie. Warto przyjrzeć się kiedy naprawdę organizacja jest z VAT zwolniona, a kiedy nie. I co z tego wynika. Szczególnie, że 1 stycznia 2018 r. przynosi zmiany.
VAT – z ang. Value Added Tax, to podatek od tzw. wartości dodanej, zwany potocznie podatkiem VAT. W Polsce nazywany jest też podatkiem od towarów i usług - tak nazywa się ustawa określająca zasady płacenia tego podatku (ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).
Czy organizacje pozarządowe są zwolnione z VAT?
W ustawie o podatku od towarów i usług BRAK jest zwolnienia podmiotowego dla organizacji pozarządowych. Oznacza to, że NIE SĄ one automatycznie zwolnione z płacenia VAT tylko dlatego, że są NGO.
Obowiązek płacenia podatku VAT jest niezależny od rodzaju prowadzonej przez organizację działalności: dotyczy zarówno działalności odpłatnej pożytku publicznego, jak i działalności gospodarczej.
W przypadku działań organizacji opodatkowaniu VAT mogą też podlegać otrzymane dotacje czy darowizny, gdy mają one bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez organizację (zobacz: Zapytaj prawnika... o VAT od dotacji).
Zwolnienie podmiotowe – kiedy mamy niskie obroty
więcej o zwolnieniach i obowiązkach związanych z VAT w PORADNIK.NGO.PL, patrz szczególnie: Kiedy organizacja może być zwolniona z VAT?
Zmiany w 2018 r. – EWIDENCJA VAT tylko w komputerze
Jeśli organizacja nie korzysta ze zwolnienia z VAT (np. opisanego wyżej zwolnienia związanego z nieprzekraczaniem określonej kwoty dochodów) musi prowadzić elektroniczną ewidencję.
Zmiany w 2018 r. – JPK dla wszystkich
Obowiązek przekazywania comiesięcznego JPK-VAT dotyczy od 1 stycznia 2018 r. wszystkich czynnych płatników podatku VAT.
Jeśli więc organizacja pozarządowa nie korzysta ze zwolnienia z VAT musi realizować obowiązki związane z jednolitym plikiem kontrolnym (JPK).
Jednolity plik kontrolny w NGO – jeszcze powszechniejszy od 1 stycznia
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)