Organizacje pozarządowe, które wygrały konkursy dotacyjne w Warszawie, wkrótce podpiszą umowy o realizację zadań publicznych. Obowiązkowym załącznikiem do umów jest tzw. oświadczenie o podatku VAT. Jak je prawidłowo wypełnić? Czy płatnikiem podatku VAT jest NGO, która pobiera opłaty od odbiorców, np. sprzedaje bilety lub pobiera „wpisowe”?
ORGANIZACJA POZARZĄDOWA PYTA:
DORADCZYNI NGO.PL WYJAŚNIA:
Także NGO płaci podatek VAT, ale…
Odpowiadając na pytanie...
Każda organizacja sprzedająca usługi (np. bilety wstępu) jest objęta podatkiem VAT. Jednak małym podmiotom, a do takich pewnie należy młoda organizacja pozarządowa, która zadała pytanie, przysługuje zwolnienie. Jeśli w roku 2016 i latach poprzednich przychody (tj. wpływy ze sprzedaży usług i towarów) tej organizacji nie przekroczyły 150 tys. zł, była ona zwolniona z podatku VAT na mocy art. 131 ustawy o VAT. Jeśli w roku 2017 przychody nie przekroczą 200 tys. zł – to zwolnienie także jej przysługuje.
Jeśli organizacja pozarządowa
- sprzedaje usługi (np. bilety) w ramach działalności odpłatnej (tylko i wyłącznie!)
- jest zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 113 ustawy o VAT
to w oświadczeniu o podatku VAT, dołączanym do umowy dotacyjnej, zawieranej z Urzędem m.st. Warszawy, zaznacza dwie opcje:
- że jest zwolnionym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz że
- realizacja zadania określonego w umowie, w ramach środków finansowych uzyskanych z budżetu m.st. Warszawy, nie będzie powiązana z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W pozostałych punktach można napisać „nie dotyczy”.
W załączniku pod tą wiadomością znajduje się wypełniony wzór oświadczenia o podatku VAT - odpowiedni dla organizacji zwolnionych z podatku VAT.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23