Na spotkaniu (23 czerwca 2009) komisji dialogu społecznego ds. kultury podsumowano prace komisji w pierwszym półroczu tego roku. - Udało się nam kilka ważnych spraw- mówił Grzegorz Lewandowski, przewodniczacy komisji - ale pzred nami najważniejsze w tym roku zadanie: pilnowanie, by konkursy dotacyjne zostały ogłoszone jesienią.
Eksperci w konkursie „Przemiany”
Ważnym wydarzeniem dla współpracy organizacji kulturalnych z samorządem warszawskim było ogłoszenie konkursy na festiwal „Przemiany” ponieważ po raz pierwszy do oceny projektów zaproszono zewnętrznych ekspertów. Taki postulat był zgłaszany od kilku lat przez NGO-sy. Choć sam proces oceny był źle zaplanowany, głównie ze względu na pośpiech, jaki towarzyszył ogłaszaniu tego konkursu (eksperci mieli bardzo mało czasu na ocenę, a zespół opiniujący na zapoznanie się z wynikami ich pracy), to jednak przeważała w dyskusji opinia, że jest to bardzo dobre usprawnienie procesu oceniania ofert i że należy to kontynuować.
Zdaniem Aldony Machnowskiej-Góry, która jako przedstawicielka NGO-sów oceniała oferty, opinie ekspertów są przydatne i mogą stanowić zupełnie niezależny i merytoryczny argument w dyskusji zespołu nad projektami.
Alina Gałązka przekazała informację, że Centrum Komunikacji Społecznej ma przeprowadzić ewaluację tego procesu. Członkowie komisji zdecydowali, że opinię swoją wyrażą pisemnie i przekażą ją Biuru Kultury (BK). Marcin Jasiński z BK powiedział, że Biuro również zastanawia się nad powtórzeniem takiej procedury w 2010. Konieczne jest jednak uściślenie w kilku kwestiach zarządzenia pani prezydent, które reguluje tę kwestię, nad czym Biuro wspólnie z CKS pracuje.
Przy okazji tej rozmowy po raz kolejny wrócił temat karty ocen projektów i kryteriów oceny merytorycznej.
Zapytany o to Marcin Jasiński powiedział, że nie wie, na jakim etapie są prace Akademii Koźmińskiego, która miała na zamówienia BK stworzyć takie kryteria. Wiadomo jednak, że nie przystają one w żaden sposób do karty oceny, zaproponowanej przez CKS (której używali eksperci w „Przemianach”). Nad tym również BK pracuje wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej.
Pełne kwoty dotacji
Innym od dawna postulowanym przez Komisję krokiem było przyznawanie całości kwot, o które aplikowali oferenci .W ten sposób procedowano w największym konkursie – na tzw. upowszechnianie kultury we wszystkich jej dziedzinach. Posunięcie to wywołało burzliwą dyskusję, ponieważ rezultatem takiego postępowania jest fakt, że mniej ofert zostało zaakceptowanych, gdyż środki podzielono między mniejszą liczbę projektodawców, nie obcinając im prawie wcale budżetów.
Zatem mniej organizacji niż dotychczas otrzymało dofinansowanie na swoje projekty. To oczywiście wywołało niezadowolenie wśród „przegranych” i przywróciło do dyskusji nierozwiązywalny dylemat: lepiej „dać” wszystkim po troszku na fragmenty projektów, lecz lepiej „dać” niewielu, ale pełne kwoty na całe projekty.
Obszary współpracy i zadania na 2010
Po burzliwych dyskusjach na spotkaniach w maju oraz drogą e-mailową komisji udało się w terminie zgodnym z zarządzeniem prezydenta Warszawy ustalić wspólne stanowisko na temat obszarów współpracy oraz tematów zadań konkursowych w 2010 roku.
Stanowisko to zostało przesłane do Biura Kultury, a następnie przedyskutowane z dyrekcją Biura Kultury i przedstawicielami komisji ds. muzyki.
W rezultacie, w wersji ostatecznej, wiele postulatów komisji zostało uwzględnionych, w tym m.in. konkurs dla młodych organizacji, na tzw. małe granty (do 20 tys. zł). Nie udało się niestety oddzielić tematów zadań konkursowych od wewnętrznej struktury Biura Kultury, tj. podziału na poszczególne wydziały biura, które mają „swoje” konkursy.
Wspieranie kultury niezależnej zostało wpisane jako priorytet do programu współpracy. Ten zapis – bardzo gorąco dyskutowany – uważać można za sukces tej komisji.
Marcin Jasiński poinformował, że BK nie planuje ogłoszenia konkursu 3-letniego w 2010 roku. Przyczyną jest fakt, że budżet Warszawy będzie na pewno obcinany, a obecne zobowiązania z tytułu trwających umów z poprzednich konkursów wynoszą ok. 18 milionów. Jeśli uda się utrzymać dofinansowanie dla kultury pozarządowej na obecnym poziomie – co nie jest wcale pewne – na projekty jednoroczne zostaje 9 - 10 milionów. Ogłoszenie konkursu 3-letniego pomniejszyłoby jeszcze bardziej pulę dla projektów jednorocznych, co nie wszyscy projektodawcy, jak i samo Biuro uważają za zjawisko korzystne. Poza imprezami cyklicznymi, trwałymi w Warszawie dzieje się dużo imprez spontanicznych, wymyślanych z roku na rok, powstają nowe organizacje – i to ożywia pejzaż kulturalny miasta. Czy nie będzie to „wygaszenie” 3-letnich konkursów i powolne odchodzenie od tego sytemu? – Nie ma mowy o wygaszaniu, jest po prostu roczne zawieszenie ze względu na kryzys i niepewne plany budżetowe. W 2011 skończą się umowy z pierwszego konkursu 3-letniego i uwolnione zostaną środki, będzie można zatem ogłosić kolejny konkurs.
- Czy termin ogłoszenia konkursu zgodnie z programem współpracy (jesienią) jest realny? - pytano M. Jasińskiego.
- Wydaje się, że tak – odpowiedział - ale ponieważ sytuacja jest dynamiczna, jeśli chodzi o budżet, to trudno jest dawać słowo.
Jeszcze jeden konkurs dotacyjny w 2009
Kolejnym ważnym wydarzeniem jest – potwierdzone przez Marcina Jasińskiego – ogłoszenie jeszcze jednego konkursu w 2009 – na upowszechnianie sztuki we wszystkich jej dziedzinach. To rezultat nierozdysponowania wszystkich środków w poprzednich konkursach. Zarządzenia o konkursie na kwotę około miliona złotych można spodziewać się jeszcze w czerwcu.
- Nie ma możliwości, aby ta kwota była większa – mówił M. Jasiński. – Całe miasto szykuje się na recesję i kryzys, wszędzie szuka się oszczędności – wyjaśniał.
Co jest błędem formalnym
Sukcesem komisji – dzięki zaangażowaniu przedstawicielki KDS na Forum Dialogu Społecznego – był wkład w opracowanie wytycznych, co należ uznać za błąd formalny, dyskwalifikujący ofertę o dofinansowanie. Niejasności i rozbieżne interpretacje były przyczyną wielu kontrowersji zarówno wśród oceniających urzędników, jaki i zespołów opiniujących i samych oferentów.
Podobne postulaty komisji dotyczyły opracowania katalogu kosztów kwalifikowanych. W prace nad nim zaangażowali się: przedstawicielki KDS (Alina Gałązka, Aldona Machnowska-Góra), Forum Dialogu Społecznego (Witold Klaus) i Pełnomocnik Marcin Wojdat. Dokument niestety utknął w konsultacjach wewnętrznych w Urzędzie Miasta.
Lokale
Ponadto G. Lewandowski poinformował, że jest tworzonaprzez konserwatora zabytków lista kilkudziesięciu lokali, które mogą być przekazane organizacjom pozarządowym do wynajmu.
Udział w tygodniu obywatelskim
Komisja wzięła udział w Dniach Warszawskich Organizacji Pozarządowych – jej przewodniczący zorganizował wieczernicę – spotkania integracyjne dla aktywistów. Warto dodać , że na ok. 20 komisji, tylko 4 zorganizowały jakieś spotkania. Alina Gałązka zaapelowała o to, by wysyłać do CKS lub do niej e-maile z uwagami na temat konferencji, która odbyła się podczas DWOP oraz innych wydarzeń.
Kontakty z ministerstwem kultury
Plany na przyszłość
Komisja dość długo dyskutowała o sprawach filozoficznych i strategicznych. Okazuje się, że pomimo wielu intensywnych spotkań ciągle istnieje potrzeba przegadania takich spraw jak polityka kulturalna i jej priorytety – które dla różnych organizacji wyglądają zupełnie inaczej. - Nie ma czegoś takiego jak „katalog” stałych, dużych wydarzeń oraz procedury wejścia do tego katalogu - mówił Dariusz Jarosiński. - Kraków rozwiązał to biurem festiwalowym.
- Co zakończyło się wielkim skandalem – skomentowała Bogna Świątkowska.
Dyskutowano także nad tym, czy pełnych kwot dofinansowania projektów i konkurs 3-letni każdego roku służy organizacjom służy, czy nie służy?
G. Lewandowski zapowiedział, że będzie organizował debaty na ten temat.
Ważnym zadaniem dla Komisji jest ponadto:
- współpraca z Biurem w zakresie ogłaszania konkursów na 2010 jeszcze jesienią
- współpraca z Biurem przy karcie oceny projektów i kryteriów
- przygotowanie bazy nazwisk ekspertów do konkursów w 2010 oraz przedstawicieli do zespołów opiniujących. Taka lista powinna być już gotowa we wrześniu.
- współpraca z CKS w zespole roboczym, pracującym nad katalogiem kosztów kwalifikowanych.
- udział w konsultacjach dotyczących przyszłorocznego konkursuPrzemiany, które zapowiedziała Pełnomocnik ds. ESK, Ewa Czeszejko-Sochacka.
***
Tematy zdań, opracowane przez Biuro Kultury (w rezultacie konsultacji); wersja robocza
Zadania i podzadania konkursowe na rok 2010 (projekty jednoroczne):
- Zadanie I z zakresu działań zmierzających do zdobycia przez m.st. Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016:
- działania z zakresu edukacji kulturalnej, zwłaszcza w jej innowacyjnych formach.
- realizacja projektów artystycznych podejmujących kwestie społeczne i aktywizacja kulturalna grup, które ze względu na miejsce zamieszkania, status społeczny i inne czynniki zewnętrzne mają utrudniony dostęp do kultury.
- Zadanie II z zakresu działań zmierzających do zdobycia przez m.st. Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016:
- realizacja projektów artystycznych w przestrzeni publicznej w tym trwale wpisujących się w przestrzeń miejską..
- realizacja projektów nowatorskich artystycznie, innowacyjnych formalnie i technologicznie.
- realizacja projektów i przedsięwzięć artystycznych tworzących stałą lub cykliczną ofertę kulturalną Warszawy.
- Zadanie III z zakresu działań zmierzających do zdobycia przez m.st. Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016:
- współpraca międzynarodowa warszawskich środowisk twórczych.
- działania z zakresu dialogu międzykulturowego ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości narodowych zamieszkujących Warszawę.
- wsparcie w Polsce i za granicą inicjatyw i przedsięwzięć popularyzujących tradycję, historię i dziedzictwo kulturowe Warszawy.
- Zadanie IV z zakresu działań zmierzających do zdobycia przez m.st. Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016: animacja kulturalna przestrzeni nadwiślańskich w ramach festiwalu sztuki „Przemiany”.
- Zadanie V z zakresu działań zmierzających do zdobycia przez m.st. Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016: realizacja małych projektów oraz wsparcie lokalnych inicjatyw artystycznych, których oddziaływanie ma charakter ogólnomiejski (małe granty do 20 000 zł). – I półrocze
- Zadanie VI z zakresu działań zmierzających do zdobycia przez m.st. Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016: realizacja małych projektów oraz wsparcie lokalnych inicjatyw artystycznych, których oddziaływanie ma charakter ogólnomiejski (małe granty do 20 000 zł). – II półrocze.
Propozycja Biura Kultury
Proponowane priorytety na rok 2010:
- Działania zmierzające do uzyskania przez Warszawę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 w dwóch kategoriach „wymiar europejski” i „miasto i obywatele” na podstawie decyzji nr 1622/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 2006, w roku 2010 skoncentrowane wokół:
- Obchodów Roku Chopinowskiego 2010 (na podstawie uchwał Sejmu RP i Rady m. st. Warszawy).
- Wspierania kultury niezależnej i jej ośrodków jako szczególnego przejawu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
- Realizacja priorytetów z zakresu kultury następuje na poziomie lokalnym (Miasto i jego Dzielnice), regionalnym (woj. mazowieckie) lub międzynarodowym poprzez:
Źródło: inf. własna