Katowickie Szopienice. Aktywizowanie mieszkańców jest możliwe!
Mieszkańcy dzielnicy, która ma złą sławę, potrafią być aktywni, zorganizować się i drobnymi krokami zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Potrzebują do tego jednak wsparcia kompetentnej osoby – organizatora społeczności lokalnej. O tym właśnie jest film Jakuba Piątka o jednej z katowickich dzielnic – Szopienicach.
Organizowanie społeczności lokalnej to metoda, która polega na aktywizowaniu i usamodzielnianiu ludzi, dzięki, której osoby wykluczone mają szansę na nowo włączyć się do życia społecznego. Model OSL zakłada, że pomoc marginalizowanym osobom i rodzinom musi opierać się na zmianie w lokalnych społecznościach, w których te osoby funkcjonują, dlatego działania nakierowane są na całe społeczności (szczególnie te marginalizowane). Organizator społeczności lokalnej pomaga wykluczonym grupom przejść od perspektywy klienta do perspektywy partnera, przemienić się z odbiorców pomocy w grupy, które wspólnymi siłami są w stanie same rozwiązywać problemy. Osoba pracująca ze społecznością wspiera ją aż do momentu, gdy będzie na tyle silna, by sama zaczęła rozwiązywać swoje problemy.
Jakub Piątek - Studiował antropologię kultury w Instytucie Kultury Polskiej i reżyserię filmową w PWFTiTV w Łodzi. Podczas studiów zrealizował m.in. etiudy dokumentalne „Jak wrócisz” i „Karuzelnicy” oraz fabularne „Pustostan” i „350 km”. Jego dokumentalny debiut „Matka” wyprodukowała Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Studio Munka i Telewizja Polska. Film był pokazywany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach, zdobył kilka nagród. Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę" jako tutor ("Videonotacje", "Polska.doc").
Film powstał w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.