Pakiet opiera się na różnych regulacjach. Część z nich już dziś obowiązuje na mocy wcześniejszych miejskich czy też obowiązujących i planowanych rządowych regulacji, a część wejdzie w życie po podjęciu przez Radę Miasta Katowice stosownych uchwał. Jednak okres obowiązywania pakietu związany jest z okresem wprowadzenia obostrzeń związanych z epidemią.
Aby skorzystać z konkretnej pomocy oferowanej w ramach Katowickiego Pakietu NGO należy złożyć do Urzędu Miasta Katowice odpowiednie wnioski. Będą one maksymalnie uproszczone, w ramach obowiązujących przepisów prawa, by każdy podmiot NGO mógł szybko ubiegać się o pomoc.
Pakiet składa się z 5 filarów:
- Zwolnienie i obniżenie czynszów w miejskich lokalach wynajmowanych przez ngo.
- Całkowite lub częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości, obniżenie "opłaty śmieciowej".
- Kontynuacja współpracy finansowej Miasta Katowice, elastyczne podejście do terminów realizacji zadań, indywidualne podejście dotyczące podpisywania i aneksowania umów.
- Wsparcie dla organizacji wspierających walkę z koronawirusem.
- Piąty filar stanowią dodatkowe działania i rozwiązania prawno-finansowe, o które zabiegały organizacje pozarządowe.
Znalazł się w nim m.in. zapis dotyczący możliwości rozliczania w ramach dotacji wydatków administracyjnych za czynsz, media, opłaty telefoniczne i Internet (jeśli działalnośc została zawieszona, a organizacja w ramach zawartej umowy zaplanoiwała te wydatki w ramach dotacji). Możliwość ta będzie dotyczyć działań realizowanych w siedzibie organizacji o charakterze stacjonarnym na rzecz mieszkańców Katowic. Ponadto uelastycznione zostaną terminy wypłat dotacji przyznanych dla NGOsów.
Dodatkowo Powiatowy Urząd Pracy (PUP) w Katowicach będzie realizować dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowej – realizując zapisy rządowej „tarczy antykryzysowej". PUP Katowice od 17.04-30.04.2020 prowadzi nabór wniosków - na stronie internetowej PUP kliknij tutaj są już dostępne wszystkie formularze niezbędne do przyznania pomocy dla NGOsów. Informację uzyskać będzie można pod numerem telefonu: 32 259- 95-03, wew. 305, 302, lub pod adresem e-mail: kbudzynska@pup.katowice.pl, bkopec@pup.katowice.pl.
Piąty filar obejmuje także możliwość zmian w umowach partnerskich z organizacjami pozarządowymi przy realizacji projektów dofinansowanych ze środków unijnych - w ramach możliwości formalno-prawnych i finansowych - w tym przypadku zmiany będą rozpatrywane indywidualnie, na wniosek (pismo) organizacji. Kontakt: MOPS Katowice, Dział Projektów i Inicjatyw, ul. Francuska 70, 40-028 Katowice, tel. (32) 416 22 74 do 78, mail: pi@mops.katowice.pl.
Wszystkie wnioski o zwolnienia z czynszu/ opłaty za odpady są dostępne również na stronie internetowej Rawa Ink.
Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 32 2593-746 lub 2593-118 lub drogą mailową agnieszka.lis@katowice.eu, natalia.bajorek@katowice.eu, jak również na stronie Katowice.eu.
Źródło: Urząd Miasta Katowice