Wszyscy rodzice, kiedy słyszą, że ich dziecko, które przyszło właśnie na świat jest zdrowe – oddychają z ulgą. Jest zdrowe. To najważniejsze. I marzą – jakie będzie wspaniałe, jakie mądre, kochane, jak się będą zachwycać nim i razem z nim całym światem.
Czasami jednak nie jest tak idealnie. Nasze dziecko rośnie i zamiast pochwał i zachwytów świat wysyła do nas uwagi: jakie to dziecko jest niegrzeczne, w ogóle nie można się z nim dogadać, nie umie nawiązywać kontaktów z rówieśnikami, co ono takie lękliwe? Zdarza się, że jest zbyt aktywne, wręcz nadpobudliwe, że przeszkadza innym w szkole, mówi cały czas, ma problemy z prostymi czynnościami. Zdarza się też, że ma niezwykłą wiedzę na jakiś temat, jest szczególnie wrażliwe na dźwięki, zapachy, smaki, czasami potrafi się wyłączyć i funkcjonuje gdzieś obok nas. I już wiemy, że jest inne niż pozostałe dzieci, że potrzebuje pomocy. Nie zawsze natomiast wiemy, gdzie tej pomocy szukać. A bywa naprawdę ciężko. Cierpi nasze nieakceptowane dziecko, cierpi rodzina, bo często jesteśmy bezsilni wobec trudności.
Od ponad 8 lat specjalistyczną pomoc świadczy rodzicom Stowarzyszenie Karuzela opiekując się dziećmi autystycznymi, z Zespołem Aspergera i z ADHD. Organizacja działa w ramach programu Centrum Aktywności Lokalnej realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomiu. I co najważniejsze – pomaga wszystkim, którzy się do niej zgłoszą.
Rodzice mogą liczyć na specjalistyczną diagnozę przygotowywaną przez zespół lekarzy. Późniejsza terapia dopasowywana jest do indywidualnych potrzeb dziecka. Oprócz tego dzieci biorą udział w zajęciach grupowych, dzięki czemu rozwijają swoje umiejętności społeczne. Pracę z dziećmi zaczyna się w Karuzeli na wczesnym etapie rozwoju. Stałe zajęcia terapeutyczne pobudzają rozwój psychofizyczny i społeczny. W punkcie przedszkolnym dla dzieci z trudnościami społecznymi, nauczyciel terapeuta, oprócz tradycyjnej edukacji, prowadzi zajęcia m.in. z arterapii, muzykoterapii czy dogoterapii.
Starsze dzieci wyjeżdżają na wycieczki i kolonie, korzystają z półkolonii. To dla nich często jedyna szansa na wypoczynek w grupie i doświadczanie tego, co ich rówieśnicy. Wielu nauczycieli nie chce bowiem brać odpowiedzialności za dzieci z dysfunkcjami i wyjazd na szkolną wycieczkę często pozostaje w sferze marzeń.
Drugi – ogromnie ważny aspekt działalności Karuzeli – to wsparcie dla rodziców. Samopomocowa grupa dzieli się doświadczeniem i wiedzą z opiekunami mającymi problemy wychowawcze lub trudności we współpracy ze szkołą. Poznają tu metody wychowawcze, dowiadują się o innych placówkach, w których mogą szukać wsparcia i korzystać z leczenia. Ponadto Stowarzyszenie organizuje otwarte warsztaty i szkolenia, na których rodzice uczą się jak pracować z dzieckiem w domu i w szkole.
Karuzela to też edukacja. By podnieść poziom wiedzy i świadomości na temat ADHD, Zespołu Aspergera czy autyzmu i zmniejszyć dyskryminację dzieci dotkniętych tymi zaburzeniami, Stowarzyszenie wydaje broszury i przekazuje informacje dotyczące istoty tych zaburzeń. Nauczycielom i innym osobom pracującym z dziećmi pomaga w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
Jak na jedną organizację – to naprawdę dużo działań. A ambitne plany obejmują uruchomienie dla całego regionu radomskiego Instytutu Rozwoju Dziecka. To szansa na rozszerzenie działalności i możliwość pomocy większej liczbie dzieci. Dajmy szansę dzieciom na jak najlepszy rozwój. Niech rosną i cieszą się swoimi kolejnymi sukcesami. Niech doświadczają radości. Dzięki Karuzeli zyskują często jedyną szansę na „lepsze życie”.
Źródło: Stowarzyszenie Karuzela