Niewiele czasu mają komisje dialogu społecznego na znalezienie kandydatów do Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego. Do 7 listopada powinny przesłać kandydatury Pełnomocnikowi. Będzie ich maksymalnie 28, gdyż tyle działa w Warszawie komisji, a każda z nich może wystawić jednego kandydata/kę. Potem organizacje pozarządowe, działające w komisjach miejskich i dzielnicowych mogą wskazać swoich dziesięciu faworytów. Znaczenie Warszawskiej Rady Pożytku zależy od kompetencji jej członków: jeśli będą rzeczywiście merytorycznie opiniować dokumenty, proponować rozwiązania, akceptowalne dla obu stron dialogu społecznego – mogą mieć istotny wpływ na ich kształt. Warunkiem jest jednak umiejętność wypracowywania rozwiązań i odpowiednie kwalifikacje.
Skąd idea Rady
Możliwość powołania Rady Pożytku pojawiła się w znowelizowanej ustawie o pożytku. Na wniosek organizacji pozarządowych organ wykonawczy, czyli w przypadku Warszawy: prezydent, powołuje Radę, która jest ciałem konsultacyjno-opiniodawczym.
Jakie są kompetencje Rady
Narzuca je znowelizowana ustawa o pożytku ( art. 41). Warszawska rada ma charakter gminny i powiatowy jednocześnie. Do jej zadań należy w szczególności:
Kto znajdzie się w Radzie
W skład Rady będzie wchodzić:
- dziesięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych –wskazanych przez komisje dialogu społecznego i dzielnicowe komisje dialogu społecznego,
2. radni Rady m.st. Warszawy – wskazani przez Przewodniczącego Rady m.st. Warszawy,
- urzędnicy Urzędu m.st. Warszawy – wskazani przez Prezydenta m.st. Warszawy.
Kadencja Rady trwa 2 lata. Praca w WRP ma charakter społeczny bez prawa do wynagrodzenia. Liczba członków Rady to maksymalnie 20 osób.
Jak będą wybierani pozarządowi członkowie Rady
Sposób wyboru przedstawicieli organizacji pozarządowych opisuje uchwała, przyjęta przez Radę Warszawy 7 października 2010 roku (nr XCII/2693/2010), która określa szczegóły powołania Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Każda z dwudziestu ośmiu działających w Warszawie komisji dialogu społecznego (nie dotyczy to dzielnicowych komisji dialogu społecznego) ma możliwość zgłoszenia po jednej kandydaturze na przedstawiciela do Warszawskiej Rady Pożytku. Zgłoszenie polega na przesłaniu do 7 listopada w wersji elektronicznej Pełnomocnikowi Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi określonych dokumentów. O tym, w jaki sposób wybiera się kandydata lub kandydatkę, komisje decydują same. Komisje mają trzy dni mają trzy dni na dostarczenie papierowej wersji dokumentów (do 10 listopada).
Od tego momentu – do 7 grudnia 2010 komisje miejskie i dzielnicowe mają czas, aby dokonać wyboru. Mogą wskazać do 10 osób.
Osoby, które dostały największą liczbę głosów, wchodzą do Rady. W przypadku gdy dwie kandydatury otrzymają tę samą liczbę głosów, decyzję o tym, która z nich wchodzi w skład Rady, podejmuje Pełnomocnik.
Jakie cechy powinien mieć kandydat/kandydatka
Powinna to być osoba, która będzie:
Gdzie i do kiedy wysłać zgłoszenie:
Wersję papierową do Pełnomocnika (ul. Senatorska 27, pok. 1.36, 00-099 Warszawa) - do 10 listopada 2010.
Jakie dokumenty musi zawierać zgłoszenie:
- zgłoszenie przez komisję dialogu społecznego kandydata na przedstawiciela do WRP,
2.życiorys kandydata/ki,
3.zgodę kandydata/ki na ubieganie się o funkcję członka WRP,
- zgodę kandydata/ki na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z wyborami do WRP,
- oświadczenia kandydata/ki o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie.
(Wzory dokumentu, oprócz życiorysu, są załączone do niniejszej wiadomości).