W Dąbrowie Górniczej zakończyła się pierwsza kampania społeczna „Nie wykluczaj! Pozwól Godnie Żyć”, zorganizowana przez Fundację Godne Życie. Akcje prowadzone w ramach kampanii odbywały się w dniach 5-9 listopada. W 2013 roku planowana jest kolejna edycja kampanii mającej na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
5 listopada
W poniedziałek, 5 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się odbyła się uroczysta inauguracja Kampanii Społecznej „Nie wykluczaj! Pozwól Godnie Żyć”. Obalenie muru oddzielającego osoby wykluczone od reszty ludzi stało się symbolicznym początkiem akcji, której celem jest zniesienie barier w postrzeganiu osób z tzw. marginesu społecznego. Uczestnicy inauguracji dowiedzieli się czym jest wykluczenie społeczne i jak pomagać ludziom potrzebującym. Dodatkową atrakcją była możliwość wzięcia udziału w tworzeniu, krótkich etiud teatralnych przedstawiających sytuacje pomocy osobom z marginesu społecznego czy układanie puzzli z ilustracjami haseł „Zwrócenie uwagi”, „Podanie ręki” i „Integracja”. Podczas inauguracji wystąpił także pionier polskiej sceny reggae rapu- Bas Tajpan reprezentujący Stowarzyszenie „OdFrontu”. „Świadomość”, „Nie zatrzymasz mnie”, „Korzenie i Kultura” i „Trzy Życzenia” to utwory, które dąbrowski muzyk, słynący z zaangażowania w sprawy społeczne, zaprezentował na zakończenie inauguracji. „Każdy jest równy w oczach tej energii, która tworzy wokół nas to wszystko”- podkreślał artysta.
W godzinach popołudniowych w jednej z placówek Fundacji Godne Zycie odbyło się także spotkanie integracyjne osób niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym „NEURON” z podopiecznymi Fundacji Godne Życie. Otaczając się wzajemną opieką, uczestnicy wydarzenia tworzyli wspólnie ozdoby z gliny.
6 listopada
Kolejnego dnia kampanii odbyło się poradnictwo psychologiczne dla osób i rodzin objętych wykluczeniem społecznym lub tym zjawiskiem zagrożonych. Należy pamiętać, że okazanie wsparcia, wcale nie musi oznaczać pomocy materialnej. To właśnie wsparcie uczuciowe, dobre słowo, uśmiech i podanie ręki są najskuteczniejszymi narzędziami walki z wykluczeniem.
8 listopada
W czwartek w placówce Fundacji Godne Życie przy ul. Królowej Jadwigi 8 w godzinach od 16:30-19:30 swoich bezpłatnych porad udzielał prawnik.
9 listopada
Ostatniego dnia kampanii w Miejskiej Bibliotece Publicznej w godzinach od 10:00 do 13:00 odbyły się spotkania warsztatowe. W zajęciach wzięła udział młodzież z całego miasta.
- „Moje preferencje zawodowe i udział w rynku pracy” – warsztaty przeprowadzone przez Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej.
-
„Uzależnienia – droga do końca...” – warsztat obejmujący profilaktykę uzależnień od alkoholu, narkotyków, nikotyny i Internetu przeprowadzony przez Fundację na rzecz Edukacji, Profilaktyki i Psychoterapii „Droga”
w Dąbrowie Górniczej -
„NIE... przemocy i agresji” – warsztat przygotowany we współpracy
z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej.
W ciągu tygodnia w placówkach Fundacji Godne Życie odbywały się także zajęcia dotyczące tematu wykluczenia społecznego adresowane do podopiecznych Fundacji- czyli dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych tym zjawiskiem.
Zakończenie akcji związanych z kampanią nie oznacza końca działań Fundacji Godne Życie w zakresie uświadamiania problemu wykluczenia społecznego oraz docierania z pomocą do potrzebujących.
„Cele kampanii są ściśle związane z naszą działalnością. Przez cały czas mogą zgłaszać się do nas osoby, objęte problemem wykluczenia społecznego. Wyciągamy pomocną dłoń do każdego. Czekamy także na osoby, pragnące okazać wsparcie potrzebującym. Jak powiedział Papież Jan Paweł II „Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."”- mówi Łukasz Kolber, wiceprezes Fundacji Godne Życie
Fundacja Godne Życie planuje powtórzenie Kampanii Społecznej w przyszłym roku.
Źródło: Fundacja Godne Życie