13 kwietnia odbyło się spotkanie koordynatorów i koordynatorek Kampanii Przeciw Homofobii (KPH). Podczas spotkania odbył także się panel dyskusyjny z udziałem organizacji LGBT pt.: 'Zarejestrowane związki partnerskie - mówimy jednym głosem TAK!'. W panelu uczestniczyli przedstawiciele Lambdy Warszawa, ILGCN, Lambdy Szczecin, ISOMS i KPH.
Wszyscy uczestnicy panelu dyskusyjnego zgodnie stwierdzili, że środowisko polskich mniejszości seksualnych od kilku miesięcy aktywnie włączyło się w życie społeczno-polityczne naszego kraju, co sprawia, że stajemy się bardziej widoczni. Jest to szansą dla całego środowiska, na przedstawienie naszego własnego projektu zarejestrowanych związków partnerskich. W tym celu zawiązane zostało już Forum Organizacji LGBT, które przygotowuje ów projekt ustawy. Analizując inne zebrane tego typu ustawy, uczestnicy panelu stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem dla Polski będą ustawy o zarejestrowanych związkach partnerskich z krajów skandynawskich.
"Jesteśmy zadowoleni, że posłanka Joanna Sosnowska wyraziła chęć wprowadzenia przez jej stronnictwo polityczne ustawy o konkubinatach, ale ciągle jest to rozwiązanie połowiczne, rodzaj protezy" - powiedział uczestniczący w panelu Marek Szymczyk, dyrektor ISOMS.
Wiele kontrowersji wzbudziła sprawa adopcji. Anna Gruszczyńska, szefowa KPH w Krakowie, zwróciła uwagę, że prawne rozwiązanie spraw adopcyjnych potrzebne jest przede wszystkim wśród par lesbijskich. "Gdy pojawia się dziecko w takich parach ciężko jest znaleźć rozwiązania prawne dla takiej sytuacji" - powiedziała Gruszczyńska. Analizując jednak obecną sytuację, przedstawiciele organizacji LGBT stwierdzili, że adopcja nie jest w chwili obecnej najpoważniejszym problemem środowiska i dlatego ta kwestia nie będzie poruszana.
KPH podpisała także Kartę Zasad Działania Organizacji Pozarządowych - kodeks etyczny sformułowany przez przedstawicieli organizacji trzeciego sektora.
Źródło: KPH