Nauczyciele i pedagodzy z warszawskich szkół i przedszkoli poznają procedury interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie i możliwości pomocy dzieciom z takimi doświadczeniami. Warszawska Kampania Edukacyjna przeprowadzana jest w ramach Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom – programu realizowanego przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Biuro Polityki Społecznej i Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy.
Warszawscy nauczyciele dowiedzą się jak rozpoznać, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie
Spotkania edukacyjne dla nauczycieli i pedagogów z warszawskich szkół i przedszkoli będą organizowane we wszystkich dzielnicach Warszawy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne należące do Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom. Uczestnicy spotkań dowiedzą się m.in. jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że dziecko jest wykorzystywane seksualnie. Zapoznają się też z procedurami interwencji, aby wiedzieć gdzie należy zgłosić swoje podejrzenia oraz jak rozmawiać z dzieckiem i jego rodzicami. Dla profesjonalistów będzie to także okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy.
- Nauczyciele i wychowawcy powinni wiedzieć, na jakie symptomy zwracać uwagę, bo dzieci nie mówią wprost o tym, że są wykorzystywane – mówi dr Monika Sajkowska z Fundacji Dzieci Niczyje. Jak wynika z badań FDN, ponad jedna trzecia dzieci poniżej 18 roku życia myśli, że nie znalazłaby pomocy w sytuacji wymuszania na nich kontaktów seksualnych przez osobę dorosłą. – Dzięki Warszawskiej Kampanii Edukacyjnej nauczyciele będą mogli zapoznali się z ofertą placówek Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom w zakresie diagnozy i interwencji w sytuacjach wykorzystywania seksualnego dzieci. Takie spotkania umożliwią również poradniom poznanie potrzeb profesjonalistów, którzy pracują z dziećmi – dodaje dr Sajkowska.
Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje