Kampania dot. przemocy wobec ukraińskich uchodźczyń "Ani jednego bezpiecznego miejsca"
Zespół badawczy SEREDA CEE (Uniwersytet w Birmingham) przygotował kampanię „Ani jednego bezpiecznego miejsca”. Kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej o przemocy wobec ukraińskich uchodźczyń poprzez historie kobiet, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć (w tym seksualnej) w Polsce, jak i w Ukrainie.
Ukraińskie kobiety, które wzięły udział w badaniu SEREDA CEE dzieliły się swoimi historiami o strachu, przemocy i wykorzystywaniu. Mówiły też o wytrzymałości, sile i nadziei podczas dochodzenia do siebie po strasznych doświadczeniach wojennych.
Video z historiami uchodźczyń można obejrzeć pod adresem: https://bit.ly/gbvcampaign
Badanie „Uchodźcy z Ukrainy a ryzyko przemocy, wyzysku i handlu ludźmi” analizowało kontinuum przemocy doświadczanej przez ukraińskie uchodźczynie w domu, podczas ewakuacji i w miejscu schronienia w Polsce. Jak wynika z badania, kobiety doświadczają różnych form przemocy - od systemowej po interpersonalną; przemocy fizycznej podczas ucieczki z kraju, ekonomicznej w miejscu pracy, czy psychicznej w domach polskich gospodarzy i miejscach masowego zakwaterowania. Większość uchodźczyń i kobiet wewnętrznie przesiedlanych cierpi z powodu traumy wojennej, w tym urazów fizycznych i psychicznych, z którą starają się sobie poradzić same lub szukając profesjonalnej pomocy.
W załączniku dostępny jest pełny raport (PL) oraz skrót z najważniejszymi danymi z badania.
-
Skrót z badań
pdf ・201.78 kB
-
Report z badań
pdf ・1.82 MB
Źródło: Zespół badawczy SEREDA CEE