Komitet Monitorujący programu Interreg Polska-Słowacja zatwierdził 24 marca 2017 r. roczny plan działań informacyjno-promocyjnych. Plan wyznacza główne kierunki komunikacji do różnych odbiorców programu. Oferta programu na ten rok zakłada ponad 50 spotkań informacyjnych, szkoleń, paneli dyskusyjnych oraz wydarzeń lokalnych, w których będą uczestniczyć pracownicy Wspólnego Sekretariatu Technicznego programu. Dzięki dużej liczbie planowanych działań od kwietnia do października 2017 co tydzień odwiedzimy nowe miejsce na mapie programu.
- W 2017 roku chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona potencjalnych wnioskodawców i beneficjentów na polsko-słowackim pograniczu. O korzyściach ze współpracy chcemy informować jego mieszkańców oraz turystów odwiedzających ten region – informuje wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. - Chcemy czynnie wspierać wnioskodawców w sprawnym przygotowaniu projektów, beneficjentów w ich efektywnym wdrażaniu oraz pobudzać zainteresowanie opinii publicznej możliwościami, jakie one oferują.
Odbędą się także spotkania o mniejszej skali, w różnych miejscowościach pogranicza. Będą skierowane do potencjalnych beneficjentów, a ich głównym celem jest pomoc w lepszym zrozumieniu założeń programu. Łącznie Wspólny Sekretariat Techniczny, Regionalne Punkty Kontaktowe oraz Euroregiony przeprowadzą ponad 20 szkoleń dla ponad 2000 potencjalnych wnioskodawców programu. Z kolei dla beneficjentów planowanych jest około 14 szkoleń, w którym ma uczestniczyć ponad 1000 osób.
Chcemy także zachęcić mieszkańców pogranicza i odwiedzających je turystów do odkrywania zmian, jakie zachodzą dzięki współpracy transgranicznej. Okazją do zaprezentowania tych korzyści będzie, organizowany we wrześniu, Dzień Europejskiej Współpracy. Zaplanowaliśmy panele dyskusyjne, kierowane do przedstawicieli środowisk akademickich oraz ekspertów z dziedziny współpracy transgranicznej. Oprócz nich przewidziana jest część plenerowo-piknikowa, bogata w warsztaty artystyczne, zmagania sportowe, stoiska wystawiennicze oraz gry dla najmłodszych.
O programie Polska-Słowacja
W latach 2014-2020 aż połowa kwoty na współpracę transgraniczną pomiędzy Polską a Słowacją zostanie przeznaczona na ochronę i rozwój zasobów środowiska i dziedzictwa kulturowego. Taki podział środków wynika z charakterystyki pogranicza polsko-słowackiego, obfitującego w cenne tereny naturalne i obiekty kulturowe stanowiące bogactwo całego regionu. Ze środków unijnych będą finansowane przede wszystkim projekty, które przyczynią się do rozwoju nowych i atrakcyjnych form promocji, użytkowania i ochrony tego dziedzictwa. Celem jest rozwój usług, które pozwolą na ciekawe spędzenie czasu wolnego przy wykorzystaniu potencjału instytucji kultury, zabytków, parków krajobrazowych i narodowych. Z powstałego zaplecza będą korzystać zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści. Fundusze uzyskają również wspólne projekty w zakresie prac konserwatorskich i renowacyjnych.
Budżet programu: 155 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Obszar wsparcia:
- Polska: części województw małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego,
- Słowacja: Preszowski i Żyliński Kraj Samorządowy praz powiat Spisska Nova Ves (Koszycki Kraj).
Beneficjenci programu:
- organy administracji rządowej i samorządowej, ich związki i stowarzyszenia,
- jednostki ustanowione przez państwo lub samorząd w celu zapewnienia usług publicznych,
- instytucje systemu oświaty i szkoły wyższe,
- organizacje pozarządowe non-profit,
- europejskie ugrupowania współpracy terytorialnej,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- jednostki naukowe.