25 września 2014 roku weszło w życie Zarządzeniem nr 6594/2014 roku Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie nieodpłatnego przekazania samochodów z zasobów m.st. Warszawy organizacjom pozarządowym oraz podmiotom, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, do wykorzystania na prowadzenie działań statutowych skierowanych do mieszkańców Warszawy.
W dniu 23 lipca 2014 roku zostało opublikowane ogłoszenie o naborze ofert od organizacji pozarządowych, zainteresowanych nieodpłatnym otrzymaniem używanego samochodu z zasobów m.st. Warszawy do wykorzystania na prowadzenie działań statutowych skierowanych do mieszkańców Warszawy. Ofertę mogła złożyć organizacja pozarządowa lub podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadząca działania na rzecz mieszkańców Warszawy lub organizacji, które prowadzą takie działania, nieposiadająca żadnych zaległości wobec m.st. Warszawy z tytułu podatku od nieruchomości, podatku rolnego, podatku leśnego oraz podatku od środków transportowych czy też użytkowania wieczystego lub dzierżawy gruntu. W przypadku realizowania zadań ze środków m.st. Warszawy wszystkie do tej pory otrzymane przez organizację dotacje z budżetu m.st. Warszawy powinny być rozliczone. W formularzu organizacja wskazywała uzasadnienie konieczności posiadania przez nią samochodu – podając konkretne działania, do których będzie używała samochód, oraz stopień jego wykorzystania. Ponadto organizacja wyszczególniała źródła finansowania utrzymania samochodu (koszty paliwa, ubezpieczenia, amortyzacji, napraw etc.).
Organizacje pozarządowe mogły ubiegać się o następujące samochody:
- Daewoo Lanos – nr rej. WI 4304A, rok produkcji 2004, kolor bordowy;
- Daewoo Lanos – nr rej. WI 8029C, rok produkcji 2005, kolor biały;
- Daewoo Lanos – nr rej. WI 2475A, rok produkcji 2004, kolor zielony;
- Peugeot 406 – nr rej. WN 35000, rok produkcji 1999, kolor zielony.
Na opublikowane ogłoszenie wpłynęły 23 wnioski, z których 2 zawierały błędy formalne tj. brak KRS-u, nierealizowanie działań na rzecz mieszkańców m.st. Warszawy.
W dniu 28 sierpnia 2014 roku oceny zgłoszeń spełniających wymagania formalne dokonał pięcioosobowy zespół, składający się z pracowników Urzędu m.st. Warszawy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych wskazanych przez Warszawską Radę Działalności Pożytku Publicznego.
W kolejnym etapie Zespół dokonał weryfikacji wszystkich formularzy złożonych przez organizacje, a następnie omawiał poszczególne zgłoszenia z uwzględnieniem najwyższej ilości punktów wg I i II kategorii. Ostatecznie Zespół zarekomendował przyznanie samochodów tym organizacjom, które złożyły wnioski na dany samochód zgodnie z kryteriami podanymi w ogłoszeniu i otrzymały najwięcej punktów:
Fundacja prowadzi działania na rzecz kombatantów, głównym celem fundacji jest opieka nad osobami leżącymi, w tym codzienne wizyty domowe w dni powszednie, a w nagłych przypadkach również w dni wolne od pracy i święta. Fundacja otacza opieką 7000 podopiecznych kombatantów, w tym 1700 osób stale leżących, średnia wieku to 88 lat. Największą grupą osób potrzebujących są powstańcy Warszawy – uczestnicy powstania, bojownicy II wojny światowej, a także ofiary represji stalinowskich w okresie powojennym. Fundacja będzie wykorzystywała samochód do następujących działań:
- sprawnej obsługi osób potrzebujących pomocy,
- wyjazdów na wizyty lekarskie i na badania analityczne,
- wyjazdów po zakupy medyczne w zakresie opieki domowej tj. wózki inwalidzkie, chodziki, kule, gleukometry, ciśnieniomierze, stetoskopy, artykuły higieniczne i opatrunkowe,
- wyjazdów służbowych zgodnie ze statutem fundacji,
- udziału w zjazdach łagierników, wołyniaków, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego,
-
spotkań z instytucjami w celu uzyskania pomocy i wsparcia dla funkcjonowania fundacji.
Źródłem finansowania utrzymania samochodu będą środki obrotowe fundacji.
ul. Kujawskiej 3 w Warszawie (42 punktów).
Fundacja specjalizuje się w realizacji ekologicznych programów edukacyjnych dla warszawskich placówek oświatowych i kulturalnych oraz instytucji publicznych i społeczności lokalnych. Fundacja realizuje wiele projektów dedykowanych warszawiakom, w których będzie mogła wykorzystać samochód, tj.:
- warsztaty twórczości recyklingowej, konkursy nt. właściwego postępowania z odpadami komunalnymi i zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym,
- zakładanie ogródków miejskich, szkolnych, przedszkolnych,
- kilkumiesięczne konkursy zadaniowe,
- szkolne Dni Ziemi,
-
lekcje przyrodnicze i wiele innych.
Jednym z działań Fundacji jest koedukacja przedstawicieli administracji publicznej oraz pracowników podmiotów rynkowych w zakresie ograniczania ich negatywnego wpływu na środowisko przyrodnicze. Fundacja ALTER EKO prowadzi warsztaty przy zastosowaniu innowacyjnych metod wymagających wsparcia technicznego tj. makiety, symulatory zanieczyszczeń, mapy, tablice informacyjne, sadzonki, roślin, kosze do segregacji odpadów, kompostowniki, narzędzia ogrodnicze. Do zadań fundacji należy również opracowywanie zasad i wykonywanie techniczne bannerowych gier edukacyjnych do wykorzystania przez warszawskie placówki oświatowe oraz organizacja zielonych wydarzeń np. zadrzewianie terenów należących do Warszawy, a także nadleśnictw pozostających w granicach Warszawy.
Fundacja planuje wykorzystywać samochód do odbywania spotkań z partnerami i współpracownikami oraz do dokonywania bieżących zakupów niezbędnych do funkcjonowania biura i realizacji zadań statutowych.
Koszty utrzymania samochodu Fundacja planuje pokryć ze źródeł zewnętrznych, darowizn jak również nadwyżki finansowej.
ul. Kopińskiej 6/10 (39 punktów).
Głównym celem działania Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „TĘCZA” jest pomoc dzieciom niewidomym, słabowidzącym i z nowotworami oczu, Poradnia Wczesnej Interwencji, prowadzenie ośrodków rehabilitacyjnych, turnusy rehabilitacyjne, współpraca z organizacjami krajowymi i zagranicznymi, seminaria naukowe, pomoc rodzinie, wczesne wykrywanie niepełnosprawności wzrokowej i jej zapobieganie, upowszechnianie wiedzy na temat edukacji i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych wzrokowo. Cele realizowane są w bezpośredniej współpracy z rodzicami dziecka oraz w placówkach dziennego pobytu.
Stowarzyszenie planuje samochodem dowozić osoby niepełnosprawne do prowadzonych przez Stowarzyszenie Ośrodka Wsparcia i Edukacji Specjalnej „Sokrates” przy ul. Leonarda 12; dowozić artykuły spożywcze dla 80 podopiecznych oraz inne niezbędne zakupy związane z prowadzeniem trzech placówek edukacyjno-rehabilitacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, Samochód posłuży również do załatwiania codziennych spraw administracyjnych związanych z działalnością Stowarzyszenia. Środki finansowe na eksploatację samochodu pochodzić będą głównie z darowizn, środków pozyskanych z 1% oraz wpłat rodziców osób niepełnosprawnych.
z siedzibą w Warszawie przy ul. Ursynowskiej 36/38 (38 punkty).
Okręg Mazowiecki jest terenowym oddziałem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Łączy w sobie gromady zuchowe, drużyny harcerek i harcerzy, wędrowniczek i wędrowników, kręgi harcerstwa starszego z województw mazowieckiego i podlaskiego oraz z Ełku (woj. warmińsko-mazurskie) i Łukowa (woj. lubelskie). Okręg Mazowiecki liczy około 4200 członków i 360 instruktorów wolontariuszy. Do zakresu działania Okręgu Mazowieckiego ZHR należy m.in. propagowanie idei harcerskiej, nadzór nad działalnością jednostek organizacyjnych ZHR z Okręgu Mazowieckiego, reprezentacja ZHR wobec organów państwowych i innych jednostek organizacyjnych. Okręg Mazowiecki ZHR zarządza majątkiem Związku, pozyskuje środki materialne na rzecz Związku, wspiera materialnie jednostki Związku z danego okręgu, wspiera organizacyjnie i merytorycznie bieżącą działalność jednostek Okręgu, organizuje wypoczynek dzieci i młodzieży należących do jednostek Okręgu w czasie wakacji i ferii zimowych. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w ramach swojej działalności zamierza wykorzystywać samochód do następujących zadań:
- obsługa logistyczna bieżących działań, imprez i uroczystości organizowanych przez Okręg Mazowiecki na rzecz zarówno członków drużyn harcerskich z m.st. Warszawy, jak i mieszkańców m.st. Warszawy niebędących harcerzami,
- obsługa logistyczna w ramach wsparcia działań podejmowanych przez m.st. Warszawę na rzecz mieszkańców – w ramach uroczystości miejskich oraz sytuacji kryzysowych,
- obsługa logistyczna w miejscach organizowanych obozów, kolonii, zimowisk przeznaczonych dla harcerzy z m.st. Warszawy,
-
transport sprzętu i przewóz uczestników obozów, kolonii, zimowisk z m.st. Warszawy
Źródłem utrzymania samochodu będą środki własne oraz składki członkowskie członków Okręgu Mazowieckiego ZHR.
Nieodpłatne przekazanie samochodów nastąpi na podstawie zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy i umów darowizny podpisanych przez m.st. Warszawę i organizacje, których zgłoszenia zostały wybrane.
Podmioty, które otrzymają samochody zobowiązane będą do zamieszczenia informacji o nieodpłatnym otrzymaniu od m.st. Warszawy samochodu w postaci naklejek informujących, że są one nieodpłatnie przekazane przez m.st. Warszawę lub zamieszczenia na swojej stronie internetowej informacji, a także do niezbywania samochodów przez rok od dnia ich nieodpłatnego przekazania przez m.st. Warszawę.