Już w sobotę wyjątkowy turniej piłki nożnej. Impreza Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą
W weekend odbędzie się już po raz szósty Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków „IOB 2024” (Insulin on Board Cup). W zawodach wezmą udział 24 drużyny z Polski, Słowacji, Węgier i Włoch. Organizuje je Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która od 30 lat pomaga rodzinom oraz dorosłym, na co dzień zmagającym się z cukrzycą typu 1.
— W tym roku w turnieju weźmie udział około 220 zawodników, 18 drużyn z Polski i sześć drużyn z zagranicy — mówi Marta Ośmiańska, wiceprezeska Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. – Pomimo niesamowitego rozwoju technologii, czyli możliwości monitorowania cukrzycy i obserwowania poziomu cukru we krwi przez cały czas, dzięki małym urządzeniom na ramieniu, tzw. sensorom, czy pompom insulinowym, cukrzyca nadal jest nieuleczalna. Nadal wymaga ogromnego zaangażowania ze strony nawet małych dzieci i oczywiście rodziców. Fundacja poprzez wiele działań pokazuje, że z cukrzycą można żyć aktywnie i zdrowo, a ten Turniej jest tego pięknym przykładem — podkreśla.
Honorowy patronat nad turniejem objęli: Polskiego Związek Piłki Nożnej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a także International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna).
W tym roku aż 24 drużyny z całej Polski, Słowacji, Węgier i Włoch, zmierzy się po raz kolejny w trzech kategoriach wiekowych. Równolegle, w tym samym czasie, w kategorii open, odbędą się mecze piłki nożnej wśród dorosłych zawodników grających wyłącznie na hali, czyli tzw. futsal. Na halowych rozgrywkach zobaczymy drużyny: włoską, słowacką i polskie. Wszystkich zawodników łączy jedno: cukrzyca typu 1.
Na cukrzycę choruje ponad trzy miliony Polaków, dziesięć procent z nich ma właśnie cukrzycę typu 1. To nieuleczalna choroba, w której trzustka nie produkuje insuliny. Trzeba ją podawać z zewnątrz penem lub pompą insulinową, dobierać dawki do liczby zjadanych węglowodanów, uważać na spadki i wzrosty poziomu cukru, w dzień i w nocy, przed i po wysiłku fizycznym, dbać o odpowiednią dietę.
– Emocje i stres na takim turnieju sięgają zenitu — mówi Patrycja Skubek-Zawarczyńska, mama jedenastoletniego Stasia, który choruje na cukrzycę typu 1 od 5. roku życia, a w piłkę zaczął grać, gdy miał cztery lata.
– Przede wszystkim na takich imprezach spotykam się z innymi mamami diabetyków, wymieniamy się doświadczeniami, bo opiekować się dzieckiem z cukrzycą typu 1, które uprawia sport, nie jest łatwo. Zdrowe dziecko, czy biega, czy śpi, ma glikemię na poziomie 90. Mój syn, by wyjść na boisko, musi mieć na poziomie 180, aby podczas wysiłku cukier nie spadł za bardzo. Najpierw więc boimy się, czy nie przesłodziliśmy dziecka. Jak już ćwiczy, wysiłek poprawia wrażliwość na insulinę i boimy się, by cukier nie spadł za bardzo. Potem trzeba jeszcze być czujnym w nocy, bo po takim wysiłku cukier może długo utrzymywać się na niskim poziomie – opowiada Patrycja Skubek-Zawarczyńska.
Cukrzyca na światowych boiskach
W tym roku gościem turnieju będzie Jarosław Jach, ceniony piłkarz, między innymi grający w przeszłości z angielskim klubem Crystal Palace, który już od kilku lat jest Ambasadorem Fundacji i aktywnie wspiera jej działania.
„IOB to wyjątkowe wydarzenie, które nie tylko promuje sport, zdrowy styl życia, ale przede wszystkim integruje społeczność młodych osób z cukrzycą i pokazuje, że niezależnie od przeciwności, można realizować swoje marzenia i pasje. Jestem pełen podziwu dla dzieci i młodzieży, które regularnie trenują, dlatego postanowiłem osobiście zobaczyć ich rywalizację na boisku” – podkreśla piłkarz.
Chorzy na cukrzycę typu 1 poza treningami muszą zadbać o kontrolę poziomu glikemii i odpowiednie przeliczenie dawek insuliny oraz dobór posiłków. Wysiłek mocno obniża poziom cukru we krwi, czego osoby zdrowe nie zauważają.
W tym roku utalentowani zawodnicy i jednocześnie podopieczni Fundacji mieli okazję obserwować na żywo oficjalny trening Reprezentacji Polski przed meczem z Czechami, podziwiając dwóch idoli, którzy również są diabetykami: Marcina Bułkę z francuskiego klubu OGC Nice oraz Patryka Pedę z włoskiego klubu SPAL. Wśród znanych piłkarzy, którzy również chorują na cukrzycę typu 1 są Nacho Fernandez z Realu Madryt czy Jesper Karlström z Lecha Poznań.
To już szósta edycja Insulin on Board Cup i szansa na kadrę
Pierwsze rozgrywki Turnieju odbyły się w 2019 roku na trawie, mając na celu wyłącznie integrację i pokazanie dzieciom, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z tego sportu, a wręcz przeciwnie. Z kolejnymi latami, zawodników przybywało, a rodzice coraz bardziej ufali trenerom. Z garstki uczestników, Turniej IOB stał się największym i najważniejszym wydarzeniem piłkarskim wśród zawodników z cukrzycą, a także w środowisku diabetologicznym.
— Niezmiernie cieszy mnie, że już po raz szósty odbywa się turniej Insulin on Board — podkreśla Przemysław Prętkiewicz, dyrektor departamentu Piłki Amatorskiej PZPN, ale też wychowanek Fundacji. – Ta inicjatywa pokazuje, że piłka nożna jest naprawdę sportem dla wszystkich. Tutaj mamy grupę wyjątkową, osoby z cukrzycą, dla których aktywność fizyczna jest szczególnie ważna w codziennym funkcjonowaniu. Podczas Insulin on Board razem z Fundacją dla Dzieci z Cukrzycą nie tylko promujemy piłkę nożną, ale mamy też okazję podziwiać wysokie umiejętności zawodniczek i zawodników. Część z nich gra już w klubach, a niektórzy być może dzięki udziałowi w takich turniejach, zachęcimy do regularnych treningów klubowych. Każda z tych osób może w przyszłości zagrać w reprezentacji – zarówno w reprezentacji diabetyków, które prowadzi Fundacja, a które PZPN również wspiera, ale również w Reprezentacji Polski. Doskonałymi przykładami są wspomniani Patryk Peda czy Marcin Bułka, którzy mają cukrzycę i już za sobą debiuty w seniorskiej kadrze – mówi Prętkiewicz.
Sportowe sukcesy ułatwiają jednak nowoczesne technologie.
Nowoczesne technologie pomagają diabetykom żyć aktywnie
– Nowoczesne technologie bardzo nam pomagają, bez nich dzieci nie mogłyby grać na takim poziomie, ale na turnieje i mecze muszą jechać z opiekunem – mówi Karina Piechocka z Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą.
Choć same szybko się uczą, co i jak robić, to jednak potrzebne jest wsparcie dorosłego. Niski, niekontrolowany poziom cukru, jest groźny. Można zasłabnąć, stracić przytomność, dla organizatorów to też wyzwanie. W takiej sytuacji trzeba szybko podać… cukier. – Dlatego podczas turniejów zawsze mamy punkt medyczny zaopatrzony w zapas szybko przyswajalnej glukozy – podkreśla Karina Piechocka.
Zawodnicy biorący w turnieju będą podłączeniu pod system ciągłego monitorowania glikemii. Służby medyczne będą zaś na bieżąco widzieć na monitorach poziomy cukrów graczy. Gdy będą niskie, medycy lub rodzice zadbają o ich podniesienie.
Dlatego też turniej Insulin on Board jest jak piknik rodzinno-medyczny. Z jednej strony trzeba zorganizować mecze, z drugiej specjalistyczny punkt medyczny, a z trzeciej np. kawiarenkę dla diabetyków i ich opiekunów.
Zawodnicy kipią, kibice zdobywają wiedzę
– Jednym z nadrzędnych celów Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą jest integracja środowiska diabetyków. Stąd pomysł, aby podczas Turnieju odbył się dwudniowy piknik edukacyjno-integracyjny z wieloma atrakcjami – mówi Paweł Staniszewski z Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą, pomysłodawca turnieju.
Dla kibiców organizatorzy przygotowali między innymi konkursy i zabawy z nutką rywalizacji sportowej, a także stanowiska specjalistów udzielających bezpłatnych porad z dziedzin: aktywności fizycznej w cukrzycy, dietetyki, psychologii, diabetologii oraz praw pacjenta.
W Strefie Dexcom Warriors, będzie można poznać osobiście prawdziwych wojowników, jak Maja Makowska, czyli @SugarWomen. Jako zapalona triathlonistka ma na swoim koncie ukończenie między innymi podwójnego Ironmana, który składał się z 7,6 km pływania, 360 km roweru i 84,4 km biegu! Maciej Łysiak z kanału Nie słodzę oraz Jerzy Magiera z Mojacukrzyca.org również będą obecni, dzieląc się swoją wiedzą i cennym doświadczeniem.
– Największą nagrodą podczas Turnieju jest dla nas widok uśmiechniętych dzieci i ich rodziców, którzy mają pasję, wspólnie bawią się, wymieniają się swoimi doświadczeniami, nawiązują nowe przyjaźnie – podkreśla Dagmara Staniszewska, prezeska Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą. – Nikt z boku nie śmiałby powiedzieć, że są to osoby z niepełnosprawnością. Nie widać tego, chociaż wiemy, jako Fundacja, która jest w ich życiu cały czas, że to efekt ogromnego wysiłku dziecka, rodzica, naszej Fundacji i zespołów specjalistów, z którymi współpracujemy; edukatorów, pielęgniarek, lekarzy, dietetyków, i psychologów, pedagogów. Żaden sprzęt nie zastąpi wsparcia drugiej osoby, która rozumie przeciwności i wierzy w zdrowe i szczęśliwe życie. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej fundacyjnej rodziny – kwituje prezeska.
Najważniejsze informacje
VI Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków „Insulin On Board Cup 2024”.
Miejsce i czas trwania wydarzenia:
15-16 czerwca 2024, Białołęcki Ośrodek Sportu w Warszawie, ul. Strumykowa 21
Boiska: sobota: 12.00 – 19.00, niedziela 8.00 – 13.00, 13.00 – ceremonia wręczenia nagród
Hala: sobota 14.00 – 18.30, niedziela 8.30 – 12.30, 13.00 – ceremonia wręczenia nagród
Strona internetowa Turnieju:
https://www.facebook.com/FundacjadlaDziecizCukrzyca/
Patronaty honorowe:
- Polski Związek Piłki Nożnej PZPN Łączy nas Piłka
- Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa
- Rzecznik Praw Dziecka
- Polskie Towarzystwo Diabetologiczne
- International Diabetes Federation (IDF; Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna)
Partnerzy:
- Warszawa Białołęka
- Białołęcki Ośrodek Sportu
- Bibby Financial Services Polska
- AZS Warszawa
Sponsorzy:
- Sponsor strategiczny: ED Invest SA
- Złoty Sponsor: Proglikemia, oficjalny dystrybutor Dexcom w Polsce
- Diabetyk24
- Medtronic
- Novo Nordisk
- Bibby Financial Services Polska
- Polmak Makaroniarnia
- Maspex
Wydarzenie dofinansowano ze środków:
- PFRON
- Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Miasto Stołeczne Warszawa
Patronat medialny:
- Mojacukrzyca.org
- Nie słodzę – kanał o cukrzycy
- Asystent Trenera
- Łączy nas Piłka
Źródło: Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą