Chcesz założyć stowarzyszenie? Sprawdź, jakie kroki są konieczne do tego, żeby rozpocząć działalność społeczną jako stowarzyszenie, zgodnie z przepisami, które zaczną obowiązywać w maju 2016. Ma być sprawniej i łatwiej, ponieważ wystarczy mniej osób do założenia organizacji.
20 maja 2016 r. zmienią się przepisy dotyczące zakładania stowarzyszeń. Najważniejsza zmiana to zmniejszenie liczby osób (tzw. członków założycieli), koniecznych do założenia stowarzyszenia. Jeszcze dziś jest to 15 osób, po zmianie przepisów – od 20 maja 2016 r. – będzie to 7 osób. Dzięki temu nasze przepisy upodobnią się w tym zakresie do przepisów innych krajów europejskich, w których wymagana liczba założycieli jest dużo niższa niż 15.
Inna ważna zmiana, dotycząca zakładania stowarzyszeń, to usunięcie z ustawy zapisu dającego sądom trzy miesiące na rozpoznanie wniosku o rejestrację stowarzyszenia. Stowarzyszeń dotyczyć będą ogólne terminy z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, które na rozpatrzenie wniosku dają 7 dni.
Poza tym starosta (jako organ nadzoru) nie będzie już miał wpływu na rejestrację stowarzyszenia (na jego statut). KRS prześle statut organizacji po jej zarejestrowaniu, ale starosta otrzyma go tylko informacyjnie – nie będzie oceniał poprawności statutu – zrobi to tylko KRS. To wszystko ma przyczynić się do sprawniejszej rejestracji stowarzyszeń w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Obejrzyj naszą infografikę, poleć innym skorzystanie z niej!
Uwaga: Nowo tworzone stowarzyszenie nadal może wybrać komitet założycielski (w obecnych przepisach jest to obowiązkowe, ale od 20 maja nie będzie), a dopiero potem zarząd. Ze względów praktycznych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak wybranie od razu zarządu. Warto jednak pamiętać, że jeśli z jakichś powodów zakładający stowarzyszenie chcą powołać komitet założycielski, to jest to możliwe.
Więcej o zmianach:
Już wkrótce na ngo.pl jeszcze więcej informacji o nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach. Nie przegap!
Poniżej, na dole tej wiadomości, można znaleźć tę infografikę w formacie A4 do wydruku oraz opis infografiki w formacie pdf (dla osób niewidzących, niedowidzących).
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf własna (poradnik.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23