Fundacja Dobrych Inicjatyw (FDI) oraz Fundacja Drzewo i Jutro (FDJ) ogłosiły kontynuację swojej współpracy przez kolejne trzy lata. Nowa umowa przewiduje wsparcie programu stypendialnego FDI przez FDJ kwotą 180 000 zł na realizację projektu w latach 2024-2027. Takie finansowanie zapewni stabilne planowanie działań na rzecz dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej, będących beneficjentami programu stypendialnego FDI.
Fundacja Dobrych Inicjatyw oraz Fundacja Drzewo i Jutro razem na rzecz wychowanków pieczy zastępczej
W okresie 1 lipca 2023 – 30 czerwca 2024 roku Fundacja Drzewo i Jutro wsparła program stypendialny Fundacji Dobrych Inicjatyw w ramach pilotażu, przeznaczając 50 000 zł na zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej głównie w małych miasteczkach i na wsiach. Z tej pomocy skorzystało 14 stypendystów i stypendystek z placówek opiekuńczo-wychowawczych współpracujących z FDI. Pozytywne wyniki pilotażu potwierdziły trafność i potrzebę dalszej współpracy w tym zakresie.
– Przedłużenie współpracy o kolejne lata traktujemy jako mandat zaufania i wiarę w społeczną przydatność naszego programu. Program stypendialny to kluczowy projekt w naszej ofercie pomocowej. Docieramy z naprawdę kompleksowym wsparciem do młodych ludzi, którzy często muszą potroić wysiłki, by mieć takie same szanse w życiu i w systemowej edukacji, co ich rówieśnicy wychowujący się w rodzinach biologicznych. Jednocześnie wciąż mamy w sobie ambicje, żeby rozwijać program stypendialny. Dzięki wsparciu darczyńcy – Fundacji Drzewo i Jutro, możemy śmielej je realizować – mówi Bartłomiej Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Głównym celem programu stypendialnego Fundacji Dobrych Inicjatyw jest wyrównanie szans dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych poprzez zapewnienie dostępu do różnorodnych form pomocy, dopasowanej do indywidualnych potrzeb podopiecznych. To oni wraz z wychowawcami typują obszary, w których potrzebują wsparcia, aby móc się rozwijać i samodzielnie żyć po opuszczeniu pieczy zastępczej.
Grupą docelową projektu są wychowankowie partnerskich placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz absolwenci ww. placówek, czyli osoby usamodzielnione. Pomoc zostanie zaoferowana m.in. beneficjentom z POW w Białowieży, Krasnem, Łukowie, Stoczku Łukowskim, Pasłęku, Kisielanach-Żmichach, Skopaniu, Supraślu, Olsztynie, Zambrowie i Warszawie.
Stypendia oferowane przez FDI finansują kursy zawodowe, szkolenia, korepetycje, zajęcia sportowe i artystyczne, a także pomoc psychologiczną, której dotyczy ponad 50% wniosków składanych w ramach programu stypendialnego.
Jak wynika z raportu „Start w dorosłość” Fundacji Dobrych Inicjatyw, jedynie 31% młodych dorosłych opuszczających placówki opiekuńczo-wychowawcze otrzymało wsparcie emocjonalne. Tymczasem pochylenie się nad własnymi emocjami wśród młodzieży z pieczy instytucjonalnej pomaga przepracować trudną przeszłość, traumy, czasem również kompleksy i przeszkody w życiu społeczno-towarzyskim. Dlatego też zwiększenie dostępności psychoterapii dla dzieci z domów dziecka, szczególnie tych z małych miasteczek i wsi jest jednym z kluczowych postulatów FDI.
– O trafności realizacji programu stypendialnego w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych świadczą korzyści, jakie przynosi beneficjentom udział w projekcie. W ramach programu zbieramy informacje na temat ich postępów. Dotyczą one funkcjonowania stypendystów w sferze edukacji, rozwoju osobistego i emocjonalnego oraz zmian jakie zaszły w czasie realizacji programu. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez nas wśród kadry placówek w okresie pilotażu - u 77% beneficjentów, których stypendium zostało sfinansowane ze środków FDJ, poprawił się stan psychiczny, w przypadku 84% stypendystów nastąpiła pozytywna zmiana w relacjach z otoczeniem, z kolei u 46% z nich zwiększyła się gotowość do usamodzielnienia. Ponadto ponad połowa ankietowanych uważa, że realizacja stypendium nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony Fundacji – mówi Katarzyna Salmanowicz, kierowniczka projektów społeczno-edukacyjnych w Fundacji Dobrych Inicjatyw.
Dopełniającym działaniem w imię ogólnego dobrostanu beneficjentów z pieczy jest organizacja obozów terapeutycznych. Środki finansowe od Fundacji Drzewo i Jutro odpowiadają także na tę potrzebę, dofinansowując wynagrodzenia dla psychoterapeutów prowadzących warsztaty podczas obozów.
Współpraca Fundacji Dobrych Inicjatyw oraz Fundacji Drzewo i Jutro jest przykładem efektywnego działania na rzecz dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej, które dzięki wsparciu mają szansę na lepszą przyszłość.
– Udział w projekcie stypendialnym w zakresie pomocy psychologicznej oraz w warsztatach terapeutycznych podczas obozów umożliwia naszym podopiecznym wgląd w swoje uczucia i zachowania. Pozwala to na lepsze zrozumienie motywacji, sensu i konsekwencji swoich działań. Efektem tego jest wypracowanie umiejętności radzenia sobie z problemami, zmniejszenie cierpienia, jak również stabilniejsze i bezpieczniejsze relacje z otoczeniem, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie – podsumowuje Katarzyna Salmanowicz.
Projekt współfinansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro. W okresie pilotażu ze środków FDJ zrealizowano 262 wizyty pomocy psychologicznej.
Źródło: Fundacja Dobrych Inicjatyw