Festiwal Kultury bez Barier to wielkie święto dostępności. Podczas imprezy osoby z różnymi potrzebami, szczególnie osoby z niepełnosprawnościami, mogą korzystać z dostępnych spektakli, koncertów, pokazów filmowych, wystaw, warsztatów i spotkań. Nadchodząca edycja odbędzie się między 30 września a 9 października.
W ramach 10. Festiwalu zaplanowano ponad 200 wydarzeń, a jego program tworzy 69 instytucji i organizacji kultury z 15 polskich miast: Warszawy, Białegostoku, Piekar Śląskich, Nałęczowa, Gdańska, Wrocławia, Krakowa, Łodzi, Lublina, Torunia, Opola, Bydgoszczy, Katowic, Rzeszowa i Rabki-Zdroju.
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spektaklach, pokazach filmowych, wystawach, spacerach, spotkaniach i warsztatach, udostępnianych za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów.
Na festiwalu nie zabraknie również propozycji dla publiczności obcojęzycznej. W tym roku jest to program w języku ukraińskim, a w nim m.in. warsztaty dla szkół w Teatrze Lalka, pokaz filmowy w Małopolskim Instytucie Kultury, czy oprowadzanie z przewodnikiem w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Festiwal symbolicznie otworzy uroczysta Gala Kultury Bez Barier połączona z finałem plebiscytu Lider Dostępnych Wydarzeń, która odbędzie się 29 września w Mazowieckim Instytucie Kultury. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Fundacji Kultury Bez Barier i Festiwalu Kultury Bez Barier.
Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie fkbb.pl.
Źródło: Fundacja Kultury Bez Barier