Fundacja A.R.T. powstała w 2008 roku, a w tym roku obchodzimy jubileuszowe 15. urodziny! Od początku powołania do życia fundacji prowadzimy indywidualne poradnictwo specjalistyczne. Zaczynaliśmy od dyżuru psychologa i prawnika, w nieogrzewanym lokalu przy Wileńskiej 7… Dziś dalej na Pradze Północ wspieramy potrzebujących. Obecnie kadrę specjalistów stanowią: psycholodzy, psycholodzy dziecięcy, pedagodzy, terapeuci, prawnicy i logopeda.
Dlatego dużo będzie się działo z okazji 15-lecia Fundacji A.R.T. 😊Co planujemy?
- Konsultacje specjalistyczne cały rok
To najważniejsze wydarzenie w życiu naszych Podopiecznych – poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości dzięki możliwości skorzystania z długofalowego, nieodpłatnego poradnictwa specjalistycznego. Pozyskanie środków na indywidualne poradnictwo specjalistyczne jest dla nas priorytetem, aby nie zostawić dzieci, młodzieży, osób dorosłych bez niezbędnej dla poprawy ich funkcjonowania pomocy.
- KAMPANIA „SILVER STARS”
Seniorów stale przybywa, obecnie 25,2 % mieszkańców Mazowsza to osoby w wieku 60+, a w 2050 r. Seniorzy będą stanowić ponad 31% mieszkańców województwa. Dlatego ważne staje się kształtowanie pozytywnego postrzegania starości w społeczeństwie oraz tworzenie warunków do integracji międzypokoleniowej. Nasza kampania „Silver Stars” pokaże pozytywne oblicze Seniorów: ludzi aktywnych, dbających o swój dobrostan psychofizyczny, mających poczucie bezpieczeństwa dzięki integracji w lokalnej społeczności. Kampania obejmie:
- Wielki Międzypokoleniowy Taniec w Kręgu;
- Publikowanie sylwetek aktywnych seniorów oraz spot promujący pozytywne oblicze starzenia się w mediach społecznościowych.
- PRZEMOC WIDZIANA OCZAMI DZIECKA
Przemoc jest ciężkim doświadczeniem, o którym trudno się rozmawia, a nawet nie chce się nikomu powiedzieć. Dlatego o przemocy chcemy rozmawiać z dziećmi i młodzieżą w sposób ułatwiający im poradzenie sobie jako ofiara, jako świadek, jako osoba świadoma różnych zjawisk w rodzinie, w najbliższym otoczeniu:
- Ogłosimy konkurs plastyczny „Przemoc widziana oczami dziecka” (uczniowie klas 6-8). Będzie to możliwość zobaczenia jak przemoc widzą, rozumieją, doświadczają dzieci. Na podstawie prac powstanie raport „Jak wygląda przemoc widziana oczami dziecka”. Laureaci konkursu otrzymają nagrody a wszystkie prace zostaną pokazane w wirtualnej galerii w mediach społecznościowych
- Wydamy Komiks „Powiedz o TYM komuś” – poradnik dla dzieci i młodzieży dotyczący przemocy, czym jest, jak reagować, gdzie zwrócić się o pomoc. Nasi specjaliści przygotują stronę merytoryczną, którą w formę graficzną ubierze znany polski rysownik komiksów.
- Konferencja „Powiedz o TYM komuś”
- 4 edycja organizowanej przez Fundację A.R.T. konferencji dotyczącej przeciwdziałania przemocy. W roku 2023 skupimy się na przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci i młodzieży. Konferencja odbędzie się w dniu 1.06.2023 w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a jej uczestnikami będzie młodzież.
- Stypendia naukowe dla Praskich Talentów
Wyniki egzaminów ósmoklasisty w dzielnicy Praga Północ należą do najniższych w Warszawie. Brak możliwości, środków i zasobów na rozwój talentów oraz wsparcie zdolnych dzieci, młodzieży z uboższych, wielodzietnych rodzin. Dlatego chcemy ufundować 6 stypendiów naukowych (zakup sprzętu, pomocy naukowych, kursów, wyjazdów edukacyjnych i językowych, itp.) dla uzdolnionych uczniów z klas 6-8 publicznych szkół podstawowych na Pradze Północ.
- „Miś Obrońca”
Dziecko, samo po przeżytej traumie, skrzywdzone, w obcym miejscu, wśród pragnących pomóc, ale jednak obcych ludzi… Ukojenie może przynieść przytulenie pluszowego, miękkiego misia. Planujemy ogłoszenie 2 konkursów: na projekt Misia-Obrońcy oraz na imię dla misia, którego wyprodukujemy w ilości 1000 sztuk. Dzieci będą otrzymywały misie na posterunkach policji, w placówkach opiekuńczo – wychowawczych oraz ośrodkach interwencyjnych.
- Festiwal Rodziny – 6 edycja, maj/czerwiec
W roku 2023 odbędzie się jego 8 edycja, po raz kolejny na Stadionie Legii Warszawa. To bezpłatne wydarzenie organizowane w formie różnorodnych zabaw, konkursów, aktywności rodzinnych, podczas których przez wspólną zabawę i edukację Uczestnicy mogą doświadczyć jak ważne jest spędzanie czasu razem – rodzinnie. Przyświeca nam hasło „Pobądź dzieckiem z własnym dzieckiem” oraz „Rodzina to drużyna”, która wygrywa gdy wspólnie gra do jednej bramki. Festiwal to: ponad 14 000 uczestników, ponad 200 stoisk Partnerów i Sponsorów, tysiące gadżetów i nagród od Sponsorów w konkursach dla Rodzin.
- Miasteczko Mikołaja
- 8. Miasteczko Mikołaja Fundacji A.R.T. w dniu 9.12.2023 w Centrum Olimpijskim w Warszawie
Rodzinne spędzenie czasu w świątecznej atmosferze daje uczestnikom, co obserwujemy co roku, wiele radości. Czekają na nich zabawy, przedstawienia, świąteczne warsztaty dla dzieci oraz dla rodzin, konkursy dla dzieci oraz konkursy rodzinne, spotkanie i zdjęcia z Mikołajem. Udział jest bezpłatny. Magiczną atmosferę tworzą z nami Wolontariusze i Partnerzy/Sponsorzy wydarzenia.
- Akcja specjalna: „Pakujemy sanie Św. Mikołaja” – 2. edycja
W 2022 roku dla 5 placówek wychowawczych przygotowaliśmy z Wolontariuszami, Partnerami i Przyjaciółmi naszej Fundacji „sanie” pełne pięknych zabawek i niespodzianek. Sanie czyli samochody z 1200 paczkami dotarły do dzieci w 5 placówkach opiekuńczo-wychowawczych w różnych miejscach Polski, dając dzieciom i młodzieży wiele uśmiechu, wzruszeń i radości. W roku 2023 pragniemy, aby sanie Św. Mikołaja dotarły do 3 placówek opiekuńczo-wychowawczych w Warszawie.
- Charytatywna Gala Fundacji A.R.T. – 2 grudnia 2023 czyli dokładnie w 15. rocznicę powstania Fundacji A.R.T.
Czynienie dobra jest ogromną wartością. Chcemy podziękować, poznać osobiście naszych Darczyńców, porozmawiać o efektach działań w 2023 roku oraz o kolejnych pomysłach i możliwościach ich realizacji. Dlatego zaprosimy ich na wieńczącą Rok Jubileuszowy Galę, podczas której wręczymy Darczyńcom statuetki Generator Dobra.
Podczas Gali odbędzie się Aukcja Charytatywna, której celem będzie zebranie środków na nasze priorytetowe działania czyli: wsparcie specjalistyczne dla dzieci, młodzieży, kobiet i seniorów doświadczających przemocy.
Źródło: Fundacja A.R.T.