Eurobarometr o wyborach europejskich: blisko połowa Polaków głosowała z poczucia obywatelskiego obowiązku.
Blisko połowa Polaków pytanych w pierwszym po wyborach sondażu Eurobarometr odpowiedziała, że główną motywacją do wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego było poczucie obywatelskiego obowiązku.
Według opublikowanego przez PE sondażu, takiej odpowiedzi udzieliło 44% badanych Polaków. Średnio w Europie swoje motywacje określiło w ten sposób 47% badanych.
"Zawsze głosuję" odpowiedziało odpowiednio 34% Polaków i 40% respondentów w całej Unii Europejskiej.
19% badanych Europejczyków i 10% Polaków wskazało, że przez udział w wyborach mieli możliwość wpłynięcia na politykę europejską.
Aż 67 % ankietowanych potwierdziło, iż dotarła do nich informacja zachęcająca do głosowania.
Pytani o powody dla których nie wzięli udziału w wyborach, badani wskazywali na brak zaufania do polityki i polityków (28%), przekonanie że ich głos nie ma znaczenia oraz na brak zainteresowania polityką (po 17%).
10% ankietowanych Europejczyków stwierdziło, że nie byli wystarczająco poinformowani o możliwości głosowania. 8% było niezadowolonych z pracy PE.
Wymienione przez polskich wyborców powody kształtowały się podobnie, za wyjątkiem wskaźnika niezadowolenia z pracy PE, który w Polsce wyniósł 3% i należy do najniższych w Europie.
W czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 43% uprawnionych w całej UE, co stanowi spadek o 2,47 punktu procentowego w porównaniu do 2004 roku.
Polska znalazła się w grupie ośmiu państw Unii (obok Austrii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Łotwy, Niemiec, Słowacji i Szwecji), w których frekwencja była wyższa niż w poprzednich wyborach. W pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce wzięło udział 20,87% uprawnionych do głosowania; w tym roku było to 24,53%.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 26 830 obywateli UE.
Pobierz
-
Eurobarometr - podsumowanie analityczne
doc ・229.89 kB
-
Eurobarometr - omówienie rezultatów
doc ・369.66 kB