Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Program „Wolontariat Rodzinny” to niepowtarzalna szansa, aby całe grupy rodzin razem z organizacjami pozarządowymi, szkołami, bibliotekami, domami kultury i innymi instytucjami zorganizowały taki wolontariat, który połączy ich wspólne działania na rzecz lokalnej społeczności. Do wygrania jest 6 grantów w wysokości do 7 000 zł i 12 grantów w wysokości do 3 000 zł.
Jeśli jesteście rodziną, której marzy się fajna akcja dobroczynna w okolicy, chcecie małymi krokami zmieniać świat na lepsze, rozwiązać palący problem i jednocześnie spędzić czas wspólnie na wartościowych działaniach – „Wolontariat Rodzinny” to coś dla Was – mówią przedstawiciele Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacji PZU.
Wolontariat odmraża, czyli dlaczego warto
Wolontariat rodzinny, podobnie jak każda inna forma wolontariatu, opiera się na chęci zrobienia czegoś dobrego dla innych. Pomysł na wspólne działania jest najczęściej wynikiem przyjrzenia się temu, co nas otacza. Jak mówi Katarzyna Kunert z zespołu „Wolontariatu Rodzinnego”: Wokół nas jest wiele okazji, aby spędzić weekend lub świetne popołudnie z rodziną na wspólnych działaniach, które przyniosą wiele radości i będą pożyteczne. I dodaje: Czy jest coś cenniejszego dla rodziny czy grupy przyjaciół, niż kilka godzin poświęconych działaniom w schronisku dla zwierząt czy wspólnym sadzeniu kwiatów na pobliskim skwerku, żeby było piękniej? Możliwości do działania jest bardzo wiele – wystarczy rozejrzeć się wokół. W naszym Programie najważniejsze jest, by rodziny działały razem – tylko wtedy starsi członkowie rodziny mogą przekazać pozytywne wzorce młodszym, a cała rodzina ma szansę na wartościowe spędzenie wspólnego czasu i zacieśnienie więzi.
Jak włączyć się do akcji?
Jak mówi koordynatorka programu Magdalena Wachol, mechanizm jest prosty: Jeśli jesteście rodziną, znajdźcie przynajmniej 2 inne rodziny, które chciałyby zaangażować się w Wasze działania i wspólnie zastanówcie się, co warto zmienić w Waszej okolicy. Następnie zgłoście się do najbliższej organizacji pozarządowej lub instytucji tj. biblioteki, domu kultury, szkoły, ośrodka pomocy społecznej, poinformujcie o konkursie grantowym w ramach Programu „Wolontariat Rodzinny”, omówcie Wasz wspólny projekt wolontariatu i złóżcie do 17 stycznia, do godziny 17.00 wniosek on-line na stronie www.wolontariatrodzinny.pl. Organizacje lub instytucje, które zwyciężą w konkursie, będą od kwietnia do września 2014 r. realizować swoje pomysły. Co ważne, wszystkie wydarzenia i akcje związane z programem zostaną od kwietnia 2014 r. objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.
Wolontariat odmraża
Jak mówi Zdzisław Hofman, Prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu, ekspert zaangażowany w Program „Wolontariat Rodzinny”: Wolontariat odmraża. Odmraża emocje, otwiera na doświadczenie uczuć, pozwala na wartościowe spędzenie czasu z bliskimi. Co ważne – jak wynika z badań CBOS, przeprowadzonych w 2013 r. – Polacy najchętniej poświęcą swój czas rodzinie, ponieważ jest dla nich najważniejszą wartością. Aż 78% ankietowanych stwierdziło, że najważniejszą wartością, którą kierują się w życiu, jest szczęście rodzinne. Jak w takim razie sprawić, by czas spędzony razem z naszymi bliskimi był jak najbardziej wartościowy? Odpowiedź jest prosta – zaangażować się w działania na rzecz innych. W odpowiedzi na potrzeby Polaków Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce wraz z Fundacją PZU stworzyła Program „Wolontariat Rodzinny”.
Więcej szczegółów dotyczących Programu i konkursu grantowego (w tym formularz wniosku on-line oraz regulamin) znajdziecie na www.wolontariatrodzinny.pl
Fundacja PZU i Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce czekają na zgłoszenia wniosków jeszcze do 17 stycznia.
Pobierz
-
201401091207490719
953163_201401091207490719 ・38.72 kB
Źródło: Program "Wolontariat Rodzinny"
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.