Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Co znaczy być liderem społeczności lokalnej? Czy każdy może nim zostać? Niech odpowiedzią na to pytanie będzie przykład pani Moniki Bzdęgi – liderki lokalnej z Krobi, z którą rozmawiała Katarzyna Jasik z Fundacji NIWA Edukacji i Rozwoju.
Inicjatorami społecznych zmian są ludzie, którzy przede wszystkim odkrywają u siebie pewną nadwyżkę mocy i podejmują działania na rzecz ludzi w danych społecznościach lokalnych – liderzy. Jedną z najważniejszych cech takich osób jest świadomość poczucia własnej wartości, która wynika z wiedzy o swoich mocnych i słabych stronach oraz możliwości ich wykorzystania. Z pewnością lidera charakteryzuje samodzielność i odpowiedzialność za siebie i innych, pozytywne myślenie, umiejętność współpracy z innymi, zdolność i chęć ciągłego uczenia się oraz przekazania swoich pomysłów i przekonywania do nich innych ludzi, tzw. porywanie za sobą tłumów, co potwierdza przykład pani Moniki.
Reklama
Krok po kroku
Dzięki udziałowi w projekcie pn. „Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”, realizowanym przez Centrum PISOP, pani Monika mogła sprawdzić się jako liderka społeczna zdobywając wiedzę i doświadczenie praktyczne. Przykład pani Moniki pokazuje, że działania w środowisku zaczynają się od małych kroków, które z czasem, dzięki zdobytemu doświadczeniu i wiedzy, przeradzają się w działania mające znaczenie dla wielu ludzi, zmieniając ich biografie. Co było jej do tego potrzebne? Przede wszystkim chęci i przykład z góry.
Podczas rozmowy pani Monika wspominała swoje początki, które zaważyły na tym, że dziś jest liderką społeczną, a to, co robi, ma dla niej ogromną wartość.
M.B.: – Moje działania w środowisku to pasja, to coś, czego potrzebowałam i potrzebuję jak powietrza i o czym sama decydowałam i decyduję. Od wielu lat pomagałam tacie sołtysowi w realizacji różnych wydarzeń, a on ufał moim pomysłom i zawsze dawał wolną rękę. To właśnie dzięki niemu „zachciało mi się chcieć”. Potem przeszłam szereg szkoleń, które umożliwiły mi zdobycie nowych kompetencji, a przede wszystkim pozwoliły rozwinąć skrzydła.
Nie zawsze jest łatwo, ale warto…
Lider to ktoś, kto jest otwarty, zaangażowany, kto umie budować wokół siebie zespół, łatwo wzbudza zaufanie i potrafi rozwiązywać powstałe konflikty. Wiele rzeczy można się nauczyć, ale posiadane umiejętności nie zawsze wystarczają do tego, aby osiągnąć sukces w pracy ze społecznościami. Praca lidera nie jest łatwa, trudno czasem angażować ludzi do tego, aby zaczęli działać, niemniej jednak, gdy uda się to osiągnąć, satysfakcja jest bardzo duża.
M.B.: – Gdyby było prosto, łatwo i przyjemnie, to ludzie sami mobilizowaliby się do działania, a przynajmniej w moim środowisku. Wspominając sytuację sprzed kilku, lat był to kawał ciężkiej pracy. Każdy człowiek posiada doświadczenie, zasoby, umiejętności, z których czasem tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy. Odpowiednie moderowanie rozmową z ludźmi pozwala otworzyć ich horyzonty myślowe. Ważne, aby nie skupiać się tylko na pracy, działaniach, ale żeby ludzie poczuli, że to, co wspólnie robimy przyniesie efekty, z których wszyscy będziemy mogli czerpać. Dla jednych będzie to radość, dla innych zdobycie nowej umiejętności, jeszcze dla innych nawiązanie znajomości. Mamy jeden, wspólny cel, z którego satysfakcję będziemy czerpać wspólnie, ale każdy też indywidualnie wyniesie z niego to, co najlepsze. Czy trudno ludzi nakłonić? Pracuję z tymi, którzy naprawdę tego chcą, a jest ich coraz więcej. Nauczona doświadczeniem wyznaję jedną prostą zasadę – nic na siłę.
Co zatem jest ważne dla pani Moniki, jako liderki? Najważniejsi są dla niej ludzie. Jak twierdzi, lider to nie „samotny żagiel”, musi pracować z innymi i dla innych.
M.B.: – Lider to ktoś, kto potrafi słuchać i nie boi się działać. Najważniejsze, to pomóc ludziom dostrzec ich indywidualność, wyjątkowość i utwierdzić w przekonaniu, że ich zdanie jest ważne. Pokazać im, jak można zmaterializować to, co w ich wyobrażeniu nie ma szans zaistnieć. Jak mawiał Antoine de Saint-Exupéry, jeśli chcesz zbudować statek, nie nawołuj ludzi do zdobycia drewna, lecz rozbudź w nich tęsknotę za bezkresnym morzem.
Co pomaga liderom w ich działaniach?
Skąd zatem u ludzi biorą się takie pokłady pozytywnej energii, że chcą poświęcać swój czas dla innych zupełnie bezinteresownie, co ich motywuje do działania? Co zmotywowało panią Monikę? Pani Monika jest przykładem osoby, która stała się liderką bez większej przyczyny. Widziała w sobie osobę silną, która może i chce zaangażować się w sprawy ważne dla społeczności. Zauważyła problemy, które można było rozwiązać, podejmując wspólne działania. Po prostu chce pomóc, a wsparcie innych dodatkowo mobilizuje ją do działania.
M.B.: – Dużo się uśmiecham i to działa pozytywnie na mnie i moje otoczenie. Motywuje mnie sukces, satysfakcja i szczęście osób na których życie, poprzez swoje działania, wpływam. Potrzebuję też czasem jakiegoś hamulca, ponieważ potrafię się zatracić w tym, co robię, co szczególnie odczuwają moi bliscy i przyjaciele. Mam to szczęście, że jest ktoś, kto potrafi wydobyć ze mnie to co najlepsze, ale też „ustawić mnie do pionu”. Dużo pozytywnej energii dostałam i ciągle dostaję od grupy Liderów Lokalnych i animatorek z Centrum PISOP. Jestem ogromną szczęściarą, jeśli chodzi o wyjątkowych ludzi, którzy się na mojej życiowej drodze pojawiają, a liderzy i animatorki zdecydowanie do nich należą.
Lider musi mieć „to coś” – odkryj to w sobie!
Bycia liderem nie można się nauczyć ot tak – to COŚ po prostu trzeba mieć. Taki wrodzony talent posiada z pewnością pani Monika. Liderka podkreśla jednak, że gdy człowiek nie zechce spróbować, to nigdy nie przekona się, że cechy lidera tak naprawdę można odkryć w sobie. Zadaniem już działających liderów jest motywowanie, pomaganie w odkrywaniu takich cech i kompetencji u innych osób.
MB: – Wiele w życiu można się nauczyć, ale z doświadczenia wiem, że aby być dobrym liderem, trzeba mieć pewne predyspozycje. Jeśli ktoś jest odważny, komunikatywny, potrafi słuchać, widzi więcej niż inni i ma doskonały zmysł organizacji, to powinien spróbować. Ja zachęcam moją młodzież dowartościowując ją, chwaląc ich działania, ucząc przewidywać pewne sytuacje, a u podstaw wszystkiego leży zaufanie i rozmowa.
Ważne jest, aby wzmacniać lokalnych liderów, podnosząc ich wiedzę i kompetencje poprzez szkolenia, doradztwo, pokazanie przykładów. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do zwiększenia jakości wsparcia społeczności lokalnych i wpłynie na konkretną zmianę. Coraz częściej podkreśla się, że rolą lidera jest nie tyle zarządzanie i odpowiedzialność za realizację zadań i osiągnięcie zamierzonego celu, ale także motywowanie, aktywizowanie i pobudzanie do działania każdego uczestnika procesu rozwoju. Do tego z pewnością jest potrzebna wiedza teoretyczna i praktyczna.
Dla tych, którzy chcieliby przekonać się, czy posiadają cechy lidera lub są zainteresowani zwiększeniem kompetencji jak działać w środowisku lokalnym i mobilizować ludzi do działania, oferujemy udział w projekcie pn. „Do startu! Gotowi? Start!”, w którym zainteresowane osoby będą mogły wykazać się pomysłowością, spożytkować pokłady energii, wpływać na zmianę społeczną i tym samym pozyskać nową wiedzę i umiejętności, jak być Liderem nr 1 w społeczności. Odkryj w sobie lidera!
Niniejszy artykuł jest elementem projektu pn. „Do startu! Gotowi? Start!”, realizowanego przez Fundację NIWA Edukacji i Rozwoju we współpracy z Centrum PISOP.
Autorka: Katarzyna Jasik – koordynatorka i doradczyni w projekcie pn: „Do startu! Gotowi? Start!” Organizatorka Społeczności Lokalnej w dzielnicy Wilda, Główna i Jeżyce w Poznaniu,
Współpraca: Monika Bzdęga – lokalna liderka i dziennikarka obywatelska zamieniająca ulotne chwile w fotografie. Pracownica Domu Pomocy Społecznej dla przewlekle psychicznie chorych kobiet w Rogowie na stanowisku administratorki.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.