Jest zgoda w sprawie selekcji: kryteria muszą być jasne
Urzędnicy: - Nie pozwolimy na dyskryminację. Selekcjonerzy: - Teoria zza biurka rozmija się z rzeczywistością. We wtorek odbył się okrągły stół w sprawie selekcji w klubach nocnych. I jest konsensus: muszą być jasne kryteria
- W tych konkretnych przypadkach jest mocne podejrzenie, że czarnoskórych testerów nie wpuszczono ze względu na kolor skóry - stwierdziła dr Kinga Wysieńska z Instytutu Spraw Publicznych. Zaznaczyła: - Nie mówimy, że dany klub jest rasistowski, nic nie możemy powiedzieć o skali zjawiska.
Karolina Malczyk-Rokicińska przywołała wypowiedź selekcjonera, który w październiku dziennikarce "Newsweeka" powiedział, że nie wpuści osoby na wózku, bo wywołuje litość. A w klubie ma być beztroska zabawa. Przypomniała historię chłopaka po chemioterapii, który nie został wpuszczony, bo był łysy.
- Przykład z wózkiem jest skrajny. Przyznaję, że na taką selekcję absolutnie nie może być zgody - mówił selekcjoner z Enklawy. - Jesteśmy przeciwko dyskryminacji kogokolwiek - zapewniał. Dodał, że w jego klubie bawi się wielu czarnoskórych.
Inny przedstawiciel Enklawy: - Wyobraźmy sobie zakaz selekcji. Na jedną imprezą wchodzą kibice Legii i Polonii. Klub to nie stadion, nie podzielimy go na sektory. Pozostanie nam tylko wyprosić innych gości i zamówić kontener na zniszczony sprzęt.
Przedstawiciele klubów skarżyli się, że nie mogą liczyć na pomoc policji, bo na interwencję trzeba długo czekać. I tylko dzięki selekcji unikają burd. Podkreślali, że warszawskie kluby i tak są najbardziej otwarte w Polsce. Pytali: - Dlaczego mielibyśmy rezygnować z zarobku, nie wpuszczając ludzi?
Dyskusja momentami była burzliwa. Przedstawiciel Enklawy, która jest w lokalu miejskim: - Konsultowałem się z prawnikiem. Miasto nie może zakazać selekcji. Jest wolność prowadzenia działalności gospodarczej.
Karolina Malczyk-Rokicińska: - Nie chcemy zakazać. Chcemy, by były jasne kryteria. Selekcja nie może być dyskryminacją. Tam, gdzie miasto jest właścicielem lokalu, wprowadzimy zapisy do umów, że nie można prowadzić selekcji ze względu na kolor skóry, wiek, orientację, płeć, zdrowie. Będziemy robić testy i sprawdzać, jak to wygląda.
Enklawa: - To będziecie mieli pustostany.
Malczyk-Rokicińska: - Bez obaw. Wynajmiemy je organizacjom pozarządowym.
Pobierz
-
Bohaterka rozmowy poprosiła, żeby jako ilustrację wykorzystać jej zdjęcie zamieszczone niegdyś na stronach ngo
http://warszawa.ngo.pl/podglad.php?path=/wiadomosci.ngo.pl/public/filespublic/2011/20110121154336_Kinga_Wysienska.jpg&desc=dr%20Kinga%20Wysie%C5%84ska,%20Instytut%20Spraw%20Publicznych
630722_201103211559150251 ・38.72 kB
Źródło: warszawa.gazeta.pl