Jest projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji stowarzyszeń zwykłych
Nowe zasady działania stowarzyszeń zwykłych ruszają 20 maja. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniło właśnie projekt rozporządzenia, który opisuje, jak będzie działać ewidencja tych stowarzyszeń. Projekt rozesłano 17 marca do uzgodnień do wąskiej grupy podmiotów. Czy w ogóle przejdzie on etap konsultacji?
Wynika ona ze zmiany ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, którą opisywaliśmy szeroko w portalu, uchwalonej 25 września 2015 r.
"Minister właściwy do spraw administracji publicznej określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia ewidencji, jej wzór oraz szczegółową treść wpisów w ewidencji w zakresie, o którym mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia przejrzystości, kompletności i dostępności do danych zawartych w ewidencji".
(delegacja w znowelizowanej ustawie – Prawo o stowarzyszeniach)
Ustawa wylicza przede wszystkim jakie informacje zamieszcza się w ewidencji. Nie wspomina jednak o tym, jak będzie prowadzona ewidencja – to pozostawiono rozporządzeniu. Ustawa dopuszcza tylko, że ewidencja może być prowadzona "w systemie teleinformatycznym".
Projekt rozporządzenia został przekazany do zaopiniowania przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Helsińską Fundację Praw Człowieka. Projekt został także przesłany do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Unię Metropolii Polskich, Unię Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Województw RP. Wymienione podmioty poproszono o przesłanie swoich opinii do 24 marca.
Nie jest jasne, czy ruszą szersze konsultacje projektu. Spytaliśmy o to MSWIA i czekamy na odpowiedź, którą opublikujemy w portalu.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)