Jest! Generator wniosków o dotację od samorządu warszawskiego
Warszawskie NGO realizujące zadania publiczne ze środków samorządowych czeka wiele wyzwań. Zmieniły się nie tylko ministerialne formularze, ale i sam sposób oraz procedura składania wniosków o dotacje. Nowe zasady obowiązują od 7 listopada 2016 roku. Co to znaczy?
Co zmieniło się w procedurze ubiegania się o dotację na zadanie publiczne w Warszawie?
- Po pierwsze, zmieniały się obowiązujące w całym kraju, ministerialne formularze wniosku (tzw. oferty realizacji zadania publicznego), a także wzór umowy dotacyjnej i sprawozdania z realizacji zadania.
- Po drugie, zmieniła się lokalna, warszawska „procedura konkursowa”, tj. zarządzenia Prezydenta Warszawy ustalające zasady przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym.
- Po trzecie, wszystkie konkursy ogłoszone po 7 listopada 2016 będą „szły przez generator”. Oznacza to, że wnioski o dotacje będą mogły być składane wyłącznie przez internet, za pomocą narzędzia, umieszczonego na stronie internetowej (http://witkac.pl).
Najważniejsze zmiany w formularzu wniosku o dotacje (oferty):
- Nie podaje się informacji o ewentualnym prowadzeniu działalności gospodarczej
- Podaje się informacje o podstawie prawnej sposobu reprezentacji organizacji
- Inaczej skonstruowany jest kosztorys i harmonogram projektu (są one bardziej powiązane; zniknęła kategoria kosztów „inne”; koszty promocji nie są już wyszczególnione w kosztach „administracyjnych”)
- W kosztach projektu można uwzględniać rzeczowy wkład własny
- Inaczej liczy się wkład finansowy (w stosunku do wartości całości zadania); osobowy i rzeczowy (w stosunku do wartości dotacji)
- Jeśli w ogłoszeniu konkursowym zostanie to zaznaczone, należy opisać rezultaty twarde projektu wraz ze sposobem ich pomiaru
- Oświadczenie dotyczące np. niezalegania z różnymi składkami, które było do tej pory osobnym załącznikiem, stało się częścią formularza wniosku (oferty)
Najważniejsze zmiany w miejskiej procedurze konkursowej
Ważne zmiany:
- Wprowadzenie punktowej karty oceny projektu z kryteriami oceny
- Zmiana wzoru oświadczenia składanego przez organizacje dołączanego do umowy
- Uproszczony wymagany opis faktury, rachunku umowy itp. w rozliczeniach
- Wprowadzono zasadę: jedno zadanie konkursowe, jeden konkurs dotacyjny, co ma ułatwić orientację organizacjom
- Ograniczono możliwość wymagania różnych dodatkowych załączników do wniosku o dotację (oferty)
Informacja w BIP o procedurze konkursowej znajduje się tutaj: http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/7BD508F8-DE1F-417A-8355-12060C125D2B,frameless.htm
Generator wniosków o dotację z samorządowych środków publicznych – najważniejsze informacje
Każda osoba, która chce złożyć wniosek musi założyć konto w tym narzędziu i przypisać się do „swojej” organizacji.
Złożenie konta jest możliwe już teraz – jednakże w generatorze nie ma na razie konkursów dotacyjnych, ogłoszonych przez warszawski samorząd (są za to konkursy innych samorządów). Nieliczne, już ogłoszone warszawskie konkursy dotacyjne na rok 2017 i następne lata, idą „starym trybem”, tj. składa się je papierowo. Jednakże ogromna większość konkursów na rok 2017 i następne lata będzie dopiero ogłoszona i zostanie wprowadzona do generatora.
- Konto w generatorze zakłada osoba, która przypisuje się do organizacji
- By znaleźć swój konkurs (o ile został on już ogłoszony i wprowadzony do generatora), należy skorzystać z filtrów, tj. zaznaczyć terytorium (Warszawa) i dziedzinę
- Ofertę na konkurs może pisać kilka osób (można ją komuś udostępnić)
- Wniosek można zachować "u siebie" w pliku xml
- Generator sam sprawdza wypełnienie pól i poprawność wielu danych, w tym liczenia procentów i pozycji w kosztorysie, a także „domaga się” zakreślenia właściwej informacji tam, gdzie jest to konieczne – co ogranicza możliwość popełnienia błędu formalnego
- Generator sam sprawdza zgodność podanych danych, np. liczbowych i dat z wymogami konkursu
- Przez generator dokonywana jest ocena merytoryczna oferty
- Sprawozdanie z realizacji oferty jest składane przez generator
- Z generatora drukuje się Potwierdzenie złożenia oferty – upoważnione osoby muszą je podpisać w czytelny sposób, a potem należy je złożyć w wyznaczonym terminie i miejscu w urzędzie
Dowiedz się, gdzie czekają fundusze dla NGO, kto ogłosił konkurs dla NGO, znajdź granty dla stowarzyszeń i fundacji. Odwiedź serwis fundusze.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23