Zamknijmy na chwilę oczy i przenieśmy się do krainy kreatywności… Jest to miejsce, gdzie obcuje się ze sztuką i wypoczywa w sposób aktywny. Nikt nie ogranicza naszych możliwości i czujemy się tu naprawdę bezpiecznie. Ale zaraz, zaraz! To nie sen! Taka kraina istnieje naprawdę!
W 2010 roku pojawiła się w marzeniach trzech założycielek – Joanny Gawryszewskiej, Ewy Małż oraz Anety Bałdyga, które postanowiły jak najszybciej je urzeczywistnić. Fundacja Kreolia ma swoją siedzibę w małej miejscowości Jerutki, ale zasięgiem swoich działań obejmuje praktycznie cały powiat Szczytno. Celem Fundacji jest rozwój kreatywności i umożliwienie mieszkańcom obszarów wiejskich aktywnego udziału w życiu kulturalnym i sportowym
Centrum kreatywności
Kreolia już na samym początku swojej działalności uzyskała poparcie władz gminy. Na planowaną działalność Gmina powierzyła powstającej Fundacji 3 budynki, będące niegdyś w użytkowaniu dawnej szkoły w Jerutkach, wraz z przylegającymi do niego terenami zielonymi. Zakończenie gruntownego remontu planowane było na 2012 rok. Ma się w nich mieścić zaplecze warsztatów twórczości artystycznej, działalności szkoleniowej oraz studio nagrań na potrzeby zajęć wokalnych. Na bazie powstałego zaplecza, planuje się organizację m.in. warsztatów z ceramiki, malarstwa i tkactwa.
W ramach powstającego w siedzibie Fundacji Centrum Kreatywności powstał już „Sielski amfiteatr” dla 120 osób, gdzie organizowane są różnorodne pomysły i wydarzenia kulturalne. Dopełnieniem tego miejsca jest powstająca w budynku byłej stodoły sala konferencyjno-koncertowa z wewnętrzną sceną zimową. Teren zielony został przekształcony w „Polanę Rekreacji i Sportu w Kreolii”, z wiatą i boiskiem sportowym, która pełnić będzie funkcję rekreacyjną i turystyczną, z możliwością noclegu na polu biwakowym.
Kuj talent, póki gorący
W 2011 roku powstała „Kuźnia Talentów” – miejsce, gdzie można realizować pasje i talenty. Ponad 80 osób uczy się grać na gitarze, fortepianie, akordeonie. Istnieje też liczna grupa wokalna. Z oferty Kuźni korzystają dzieci, młodzież oraz dorośli. Są nawet osoby w wieku 50+ oraz osoby niepełnosprawne ruchowo. – Na początku pracowaliśmy na zasadzie wolontariatu, nie sięgając po żadne zewnętrzne środki – przyznaje Joanna Gawryszewska. – Chcieliśmy po prostu sprawdzić, czy taka działalność ma rację bytu i czy jest potrzebna. I udało się! Obecnie zajęcia są częściowo odpłatne, część finansują poszczególne gminy, część zaś kosztów pokrywanych jest z dotacji projektowych. Mamy nadzieję, że nastanie czas, kiedy będziemy mogli zaproponować uczestnikom zajęć całkowicie bezpłatne nauczanie.
Kreolia jest organizatorem wielu imprez cyklicznych dotyczących muzyki chóralnej, przeglądów młodych talentów czy imprezy pod nazwą KREALIA, w trakcie której wręczany jest Laur Kreolii dla Darczyńcy Roku. Fundacja wspiera również młodych piłkarzy. Posiada własną drużynę piłkarską „Kreolia Jerutki”, której zawodnikami są głównie mieszkańcy Jerutek. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Fundacji i młodych sportowców udało się reaktywować boisko, które znajduje się nieopodal siedziby Kreolii. Od roku 2012 Fundacja systematycznie prowadzi również zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Świętajno.
Organizacja wsparcia
Organizacja zajmuje się również integracją i wsparciem liderów wiejskich. W 2011 roku ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zorganizowano cykl szkoleń w ramach Szkoły Liderów Wiejskich Powiatu Szczycieńskiego. Tematyka głównie dotyczyła codziennej egzystencji organizacji wiejskich, aktywizacji lokalnych społeczności oraz pozyskiwania środków unijnych. Projekt się zakończył, ale współpraca nadal trwa poprzez organizację kolejnych spotkań, szkoleń i wymiany informacji. W planach Kreolii jest utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i stałe wpieranie innych organizacji, szczególnie wiejskich.
Kreolia współpracuje też z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej prowadząc Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej. Do działań Klubu Fundacja zaprosiła młodzież w wieku od 15-24 lat, z której duża część nie uczy się i nie pracuje. Zgromadzona w Klubie młodzież ma szansę uczestniczyć w wielu warsztatach i zajęciach dodatkowych, które pomogą im znaleźć pracę, m.in. może ona uzyskać prawo jazdy, może uczestniczyć w kursach wizażu i w kursie stolarstwa.
ATOMY furtką na świat
– Dzięki współpracy z ATOMami (sieci organizacji młodzieżowych z Warmii i Mazur – przyp. red.) ruszył w naszej Fundacji temat wolontariatu i wymian międzynarodowych – twierdzi Joanna Gawryszewska. Fundacja gościła w tym roku wolontariuszy z czterech krajów: Turcji, Słowacji, Litwy i Polski. Podczas tego spotkania poruszano temat kulturowości – tego, co łączy obywateli różnych krajów i co sprawia, że są wyjątkowi.
Młodzież z Kreolii, dzięki projektom międzynarodowym, odwiedziła już Węgry, Niemcy i Słowację. Zdaniem założycielek Krainy Kreatywności bardzo ważnym osiągnięciem Sieci jest współudział w tworzeniu polityki młodzieżowej, bo to właśnie młodzież jest przyszłością tego świata.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa