Jednolity plik kontrolny od stycznia 2017. Sprawdź, czy dotyczy to twojej NGO
Obowiązki związane z jednolitym plikiem kontrolnym (JPK) wprowadzane są stopniowo, począwszy od największych podmiotów, a skończywszy na najmniejszych. W przypadku organizacji pozarządowych w pierwszej kolejności dotkną tych, które są czynnymi płatnikami VAT. Sprawdź, kogo obejmą obowiązki związane z JPK i jak się na to przygotować.
Jednolity plik kontrolny wprowadzany jest stopniowo już od 1 lipca 2016 r. O tym, czy i KIEDY dany podmiot (przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, instytucja kultury, szkoła) musi spełniać obowiązki związane z JPK, decyduje jego (podmiotu) wielkość, rodzaj prowadzonej księgowości, a także to, czy jest, czy nie jest czynnym płatnikiem podatku VAT.
- prowadzi księgowość w programie komputerowym,
- jest czynnym płatnikiem podatku VAT, oraz
- spełnia kryteria bycia małym lub średnim przedsiębiorcą
Co to jest jednolity plik kontrolny?
Jednolity plik kontrolny to sposób na komunikowanie się z administracją skarbową (urzędami skarbowymi, ministerstwem finansów). Do tej pory służył do tego głównie papier. Ale skoro od lat firmy stosują do księgowania coraz bardziej rozbudowane i zbierające coraz większą ilość informacji programy komputerowe, postanowiono wykorzystać to do zbierania danych przez urzędy. JPK umożliwia więc państwu łatwy wgląd do naszej księgowości.
Obowiązki kryjące się pod popularną nazwą "jednolity plik kontrolny" opisane zostały głównie w art. 82 paragraf 1b. oraz w art. 193a ordynacji podatkowej.
JPK to również "struktura logiczna", czyli określony przez ministra schemat. Producenci programów księgowych muszą tak przygotować swoje programy, żeby z zastosowaniem tego schematu możliwe było wydobycie z programu danych interesujących urząd skarbowy czy ministra finansów.
Tylko księgowość w programach komputerowych
Zastanawiając się, czy dotyczy nas obowiązek opisany w ordynacji podatkowej, w pierwszej kolejności skupmy się na formie prowadzenia księgowości ("ksiąg podatkowych").
Jeśli prowadzimy księgowość na papierze – obowiązek nas nie dotyczy.
Jeśli natomiast tego samego excella używamy pomocniczo, żeby podsumować jakieś liczby (czyli jak kalkulatora), albo np. wykorzystujemy worda żeby zredagować sprawozdanie - obowiązek nas nie dotyczy, mimo że wykorzystujemy komputer.
Księgowość prowadzimy z wykorzystaniem specjalistycznego programu (nawet jeśli będzie to program bezpłatny) – obowiązek nas DOTYCZY.
Od 1 stycznia 2017 tylko czynni płatnicy VAT
Obowiązek związany z JPK dotyczył będzie organizacji pozarządowych, które są czynnymi płatnikami VAT (podatku od towarów i usług). Kiedy NGO jest takim płatnikiem? Zwykle wtedy, kiedy prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach sprzedaje towary lub usługi. Może też być płatnikiem, jeśli to samo robi w ramach odpłatnej działalności pożytku. Czynnymi płatnikami są też organizacje, które z jakichś powodów zdecydowały się nie korzystać ze zwolnienia podmiotowego.
więcej zobacz:
Od 1 stycznia 2017 tylko mali i średni przedsiębiorcy
Organizacja pozarządowa staje się małym przedsiębiorcą, kiedy spełni co najmniej jeden z poniższych warunków (w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych):
- zatrudniała 10 lub więcej osób (w przeliczeniu na pełne etaty),
- jej obroty przekroczyły 2 mln euro,
- jej majątek przekroczył 2 mln euro.
Co trzeba będzie robić od 1 stycznia 2017 r.
Zdefiniowana w powyższym tekście grupa (organizacje – czynni płatnicy VAT, prowadzące księgowość komputerową, i zaliczone co najmniej do małych przedsiębiorców) od nowego roku będą musiały:
- co miesiąc wraz z deklaracją VAT przekazywać dane z ewidencji VAT W FORMIE JPK ,
- robić to bez wezwania,
- w terminie do 25. dnia kolejnego miesiąca.
Informacje o jednolitym pliku kontrolnym na stronie Ministerstwa Finansów
http://www.mf.gov.pl/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)