Trzy projekty, trzy organizacje, trzy szlaki wiodące do wzmocnienia obywatelskiego potencjału społeczności. Jeden punkt wspólny: biblioteka.
Szlak pierwszy: dyskusja
W projekcie Fundacji Civis Polonus wzięły udział 22 biblioteki, podczas gdy w samym Programie Rozwoju Bibliotek bierze udział ponad 3800 placówek. Na tym szlaku jest więc nadal wiele miejsca dla innych organizacji i ich pomysłów. Dyskusje, prowadzenie badań i spotkania ze społecznością lokalną, to fundament niemal każdego projektu. Pierwszym przystankiem dla organizatorów może być właśnie biblioteka, przewodnikiem zaś bibliotekarz, obeznany – dzięki udziałowi w projekcie Fundacji Civis Polonus – z metodami organizowania konsultacji społecznych, technikami analizowania danych, a także rolą gospodarza spotkań i inicjatora konsultacji.
Szlak drugi: historia
Szlak trzeci: wiedza
W filmach zgromadzonych w serwisie, pracownicy innych organizacji pozarządowych, eksperci i pasjonaci dzielą się swoim doświadczeniem i podpowiadają m.in.: jak aktywizować grupy młodzieżowe albo założyć małe kino. Dodatkowym zadaniem było rozpropagowanie informacji o zaplanowanym wydarzeniu.
Rolą organizacji pozarządowych jest wskazanie użytecznych rozwiązań (platforma ekonsultacje.org, Qmam), szkolenie bibliotekarzy w zgodzie ze specjalizacją organizacji. W zamian, organizacje decydujące się na współpracę z bibliotekami, mogą liczyć na to, że biblioteki – korzystając ze swojej dobrej opinii i pozytywnego klimatu – przyciągną użytkowników, gości, mieszkańców, pomagając organizacji zrealizować także jej cele.
Na co może liczyć organizacja pozarządowa, gdy zacznie współpracę z biblioteką?
- możliwość skorzystania z bibliotecznej przestrzeni, gdzie mogłyby odbywać się spotkania / zajęcia prowadzone przez organizację,
-
możliwość wykorzystania komputerów, Internetu i innego sprzętu informatycznego, znajdującego się w bibliotece, zamieszczanie informacji
o działaniach na stronie internetowej biblioteki, rozwieszenie plakatów, wyłożenie ulotek, które pomogą dotrzeć do zainteresowanej grupy odbiorców, - korzystanie ze zbiorów bibliotecznych,
- możliwość wspólnego ubiegania się o grant na realizację działań, także z innych źródeł finansowania, niedostępnych dla organizacji pozarządowych w przypadku samodzielnego aplikowania,
- jeśli biblioteka brała udział w opisanych wyżej projektach – wsparcie bibliotekarza, który poznał odpowiednie narzędzia (platforma ekonsultacje.org, Qmam), jego otwartą głowę i podzielenie się doświadczeniami.
Jak organizacja powinna przygotować się do takiej współpracy?
- Zajrzeć pod wskazane w artykule linki i zobaczyć:
- jak i jakiego typu konsultacje można prowadzić w bibliotece,
- które biblioteki tworzą Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej,
- jakie tematy poruszali i jakie wydarzenia prezentowali bibliotekarze w swoich publikacjach Qmam
- Sprawdzić, jakie projekty były i są realizowane w lokalnej bibliotece oraz czy korzystała ona ze szkoleń organizacji: Fundacji Civis Polonus, Fundacji Ośrodka KARTA oraz Fundacji Nowe Media.
- Opisać projekt i przygotować jego harmonogram oraz oczekiwane rezultaty.
- Spisać pomysły na współpracę z biblioteką.
- Przedstawić bibliotece projekt i pomysły na współpracę. Wskazać, jakie korzyści odniesie biblioteka, organizacja, i co zyskają mieszkańcy.
- Ustalić podział zadań i osoby, które za poszczególne zadania będą odpowiedzialne.
Projekty: „Biblioteka jako przestrzeń dyskusji o sprawach lokalnych”, „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej”, „Biblioteka – lokalne centrum wiedzy praktycznej” były prowadzone przez Fundację Civis Polonus, Fundację Ośrodka KARTA i Fundację Nowe Media w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Program Rozwoju Bibliotek jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego