Osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziny, oraz pracodawcy – to im 21 maja oddano głos na drugiej już Gali rozdania statuetek „Jaskółki” w Bytomiu.
Wszystko, by mimo stereotypom i krzywdzącym opiniom pokazać, że Osoba z Niepełnosprawnością Intelektualną potrafi nie tylko podjąć zatrudnienie, ale też utrzymać się w pracy na takich samych zasadach jak każdy z nas.
Wszystko za sprawą organizatora Gali - Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (Centrum DZWONI), które zajmuje się aktywizacją zawodową tej grupy osób, wykorzystując przy tym nowatorską metodę współpracy zarówno z Osoba Niepełnosprawną jak i z pracodawcą – zatrudnienie wspomagane.
Po za częścią honorująca firmy i instytucje biorące czynny udział w aktywizacji zawodowej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną odbył się także pokaz autorskiego filmu zrealizowanego przy współpracy z Osobami Niepełnosprawnymi dotyczącego działania Centrum DZWONI i sukcesów Osób z Niepełnosprawnością na rynku pracy i po za nim.
Pracodawcy, którzy dzielili się swoimi doświadczeniami ze współpracy mówili o dobrych, pełnoprawnych pracownikach ich firm, którzy zaangażowaniem przewyższają osoby pełnosprawne i co ważne dziękowali, za to, że dano im możliwość poznania tak potrzebnych im ludzi.
Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Na piątkowej Gali, jaskółek – pracodawców, którzy zatrudnili już prawie pięćdziesiąt Osób z Niepełnosprawnością Intelektualnie przy wsparciu Centrum DZWONI było na tyle dużo, że wśród wszystkich zainteresowanych powiało ciepłem.
Centrum DZWONI działa pod agendą Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
Wśród nich byli między innymi pracodawcy: Hotel Wiśniewski, sklep Biedronka, firma RAFS, restauracja Charmeu, restauracja Wioska Rybacka, Sklep Mekona, firma Mensa, sklepy Tesco.
Źródło: Centrum DZWONI