Nad zadaniami organizacji pozarządowych w rozwoju samorządności lokalnej zastanawiali się liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce.
(KAI)
Nad zadaniami organizacji pozarządowych w rozwoju samorządności lokalnej zastanawiali się liderzy ruchów i stowarzyszeń katolickich w Polsce. W Warszawie 10 listopada odbyło się zebranie plenarne Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Gościem specjalnym posiedzenia był prof. Jerzy Adam Stępień, sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
W swoim wystąpieniu podkreślił, ze organizacje pozarządowe działają w przestrzeni pomiędzy obywatelem a władzą publiczną. Jego zdaniem wypełniają one swoje zadania nierzadko lepiej niż analogiczne instytucje państwowe. - Bez nich państwo pozostanie tylko skorupą - tak wyraził się o organizacjach społecznych prof. Stępień.
Zwrócił on również uwagę liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich na taką wizję państwa demokratycznego, według której w centrum państwa są obywatele i ich organizacje. „Państwo musi je wspierać” - podkreślał. Dodał, że wizja ta przeczy stereotypowi według którego „władza jest na górze i jest najważniejsza, a obywatele są gdzieś na dole”. „To nie tak, w centrum państwa muszą być jego obywatele” - postulował.
Liderzy ruchów i stowarzyszeń zastanawiali się również nad swoim udziałem w nadchodzących wyborach samorządowych. „W poprzednich wyborach, mandaty radnych uzyskało ok. 800-1000 kandydatów wywodzących się z ruchów katolickich” - poinformował przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o. Adam Schulz. Ma on nadzieję, że w tym roku do samorządów lokalnych trafi dwa razy tyle kandydatów. Liderzy stowarzyszeń katolickich albo utworzą własne komitety wyborcze, albo wejdą w koalicję z już istniejącymi ugrupowaniami.
Podczas spotkania plenarnego w Warszawie powołano także 11 zespołów tematycznych - będących kontynuacją prac tzw. małych kongresów z ubiegłorocznego II Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. Zajmą się one m.in. problematyką społeczną, apostolatem na rzecz biednych czy formacją duchową laikatu.
Spotkanie zakończyło się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisły, delegata Konferencji Episkopatu ds. Ruchów Katolickich. Hierarcha zachęcał liderów, by przy opracowywaniu programów formacyjnych i nowych inicjatyw podejmowanych przez ich ruchy i stowarzyszenia, sięgnęli do promulgowanych w tym roku dokumentów końcowych II Synodu Plenarnego w Polsce oraz programu duszpasterskiego dla Kościoła na rok 2001/2002.
awo (KAI)
Źródło: KAI