NGO.pl: Czy sektor pozarządowy jest obecnie atrakcyjnym pracodawcą? Czy jakość zatrudnienia w sektorze pozarządowym wyraźnie różni się od zatrudnienia w innych sektorach? Czy w III sektorze powinny obowiązywać szczególne standardy jej dotyczące? O to pytamy w nowej debacie.
Kłopoty
W kontekście wciąż aktualnej dyskusji o tak zwanych „umowach śmieciowych”, czy też, jak wolą inni, „elastycznych formach zatrudnienia”, pytanie o rzeczywistą jakość zatrudnienia w sektorze wydaje się bowiem istotne. Wobec zwiększającej się skali oferowania i prowadzenia bezpłatnych staży oraz praktyk z jednej strony, z drugiej zaś rosnącego niezadowolenia z takiego stanu rzeczy, organizacje pozarządowe także nie powinny przechodzić obojętnie.
Rozmaite kłopoty (a niekiedy również patologie) dotyczące zatrudnienia i angażowania ludzi w działalność organizacji dotykają także sektora pozarządowego. Wystarczy przejrzeć oferty pracy, rozejrzeć się po znajomych organizacjach, a niekiedy, będąc działaczem pozarządowym, zajrzeć do sąsiedniego pokoju lub spojrzeć po prostu na siebie, by uświadomić sobie, jak niestabilne stanowiska pracy proponują niejednokrotnie organizacje. Rzecz nie w tym, by je za to piętnować, ale by – uświadomiwszy sobie skalę oraz wagę problemu – szukać przyczyn i możliwości poprawy tej sytuacji.
Pytania
W takim też celu zapraszamy do debaty nad jakością pracy w organizacjach pod hasłem: „Jaka praca, jaka płaca (w organizacjach)?”. Chcemy przyjrzeć się temu, czy sektor pozarządowy jest obecnie atrakcyjnym pracodawcą, a jeśli nie, to z jakiego powodu i co warto byłoby zmienić? Pytamy, czy jakość zatrudnienia w sektorze pozarządowym wyraźnie różni się (na plus lub na minus) od pracy w innych sektorach? Zastanawiamy się nad tym, czy – ze względu na swoją rolę w społeczeństwie – w sektorze pozarządowym powinny obowiązywać szczególne (podwyższone?) standardy dotyczące jakości zatrudnienia?
Źródło: inf. własna (ngo.pl)