Sześć dzielnic Warszawy pracuje nad strategią rozwoju kultury! Rembertów, Praga Południe, Ursynów, Bielany, Mokotów i Żoliborz wspólnie z mieszkańcami chciałyby zaplanować swoją ofertę kulturalną, tak, aby jak najlepiej odpowiadała na Wasze potrzeby.
Jeśli chcesz porozmawiać z urzędnikami i sąsiadami o ofercie kulturalnej dzielnicy i wspólnie popracować nad planami na przyszłość – Urząd miasta zaprasza na warsztaty, podczas których urzednicy wspólnie z mieskzańcami pracować będą nad wizją, misją i celami strategicznymi dla rozwoju kultury w dzielnicach.
Wybierz swoją dzielnicę i sprawdź termin warsztatów:
- REMBERTÓW
GDZIE? Urząd Dzielnicy Rembertów, ul. Gen. A. Chruściela" Montera" 28
DO POBRANIA: ZAŁOŻENIA do strategii rozwoju kultury w Rembertowie
- PRAGA POŁUDNIE
GDZIE? Urząd Dzielnicy Praga-Południe, ul. Podskarbińska 6, sala nr 203
DO POBRANIA: ZAŁOŻENIA do strategii rozwoju kultury na Pradze Południe
- URSYNÓW
GDZIE? Urząd Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, sala im. J. U. Niemcewicza (sala sesji)
- BIELANY
GDZIE? Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Stefana Żeromskiego 29, sala plenarna Rady Dzielnicy (V piętro)
- MOKOTÓW
GDZIE? Urząd Dzielnicy Mokotów, ul. Rakowiecka 25/27
- ŻOLIBORZ
GDZIE? Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. Słowackiego 6/8
Przed warsztatami warto zapoznać się z założeniami do strategii rozwoju kultury w swojej dzielnicy – do pobrania przy terminie wybranego warsztatu i w załączeniu poniżej. Założenia wypracowane zostały w trakcie specjalnych warsztatów w każdej z dzielnic – w warsztatach uczestniczyli dzielnicowi urzędnicy, dyrektorzy domów kultury i bibliotek, przedstawiciele Biura Kultury m.st. Warszawy oraz często przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Czym są usługi publiczne?
Są to różne usługi, które urzędy warszawskich dzielnic świadczą dla swoich mieszkańców – w tym projekcie interpretuje się je jako następujące obszary:
- komunikacja (komunikacja rowerowa, infrastruktura, transport publiczny, miejsca parkingowe itp),
- kultura (oferta domów kultury, bibliotek, wydarzeń kulturalnych itp),
- edukacja
- profilaktyka zdrowotna poprzez sport (dostęp do obiektów sportowych, oferta zajęć np. dla młodzieży, seniorów itp)
- usługi komunalne
Celem projektu jest m.in. takie zaplanowanie ich rozwoju, aby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby i oczekiwania mieszkańców.
Co się wydarzyło do tej pory?
- Rozpoczęto od diagnozy – żeby dobrze przygotować się do badań, w Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia odbyła się seria mini-warsztatów w celu jak najlepszego dobrania wskaźników do badania. W każdym z warsztatów uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w danym temacie, eksperci oraz urzędnicy miejscy i dzielnicowi.
- Diagnoza, czyli badania potrzeb społecznych i jakości świadczonych usług, dotyczyła kilku obszarów: kultury, edukacji, komunikacji, zdrowia i usług komunalnych.
- Następnie na warsztatach strategicznych każda dzielnica podjęła decyzję, rozwojem jakiego obszaru usług chciałaby się zająć – wybór nastąpił na podstawie wyników badań i analizy tzw. "danych zastanych" spośród: kultury, komunikacji, edukacji, profilaktyki zdrowotnej poprzez sport i usług komunalnych. Sześć dzielnic zdecydowało się na rozwój usług kulturalnych.
- Na kolejnych warsztatach w gronie dzielnicowych urzędników, dyrektorów dzielnicowych placówek, przedstawicieli odpowiednich biur Urzędu m.st. Warszawy wypracowano w każdej dzielnicy założenia do strategii rozwoju w wybranym obszarze.
- Teraz czas na włączenie mieszkańców w dalsze prace nad planowaniem rozwoju – Urząd Miasta zaprasza na warsztaty, na których będzie można wspólnie zastanowić się nad kierunkiem rozwoju wybranych usług.
Co dalej?
- Po wakacjach odbędą się kolejne warsztaty partycypacyjne.
- W lecie odbędzie się seria spotkań urzędników z ekspertami w danej dziedzinie – spotkaniach mają pomóc w znalezieniu innowacyjnych pomysłów na rozwiązania zdiagnozowanych wcześniej problemów.
- Gdy powstaną ostateczne dokumenty strategii rozwoju mieszkańcy zostaną zaproszeni do konsultacji społecznych.