Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała „Poradnik kandydatki i kandydata w wyborach samorządowych 2018 roku”, który ma pomóc w przygotowaniu się do nadchodzących wyborów samorządowych lokalnym działaczom i działaczkom. Eksperci Fundacji podpowiadają, kto jest uprawniony do kandydowania, jak założyć komitet wyborczy i jak prowadzić kampanię.
Z myślą o osobach, które działają w społecznościach lokalnych i chciałyby kandydować, ale nie mają doświadczenia w korzystaniu z biernego prawa wyborczego i nie znają przepisów znowelizowanego Kodeksu wyborczego, Fundacja przygotowała przystępny poradnik. Przyszli kandydaci i kandydatki dowiedzą się z niego, o czym powinni pamiętać chcąc walczyć o mandat.
W poradniku znajdą informacje o:
- ordynacji wyborczej w okręgach jednomandatowych i wielomandatowych; do rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich, a także na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
- sposobu przeliczania głosów na mandaty,
- tworzenia komitetów wyborczych,
- zgłaszania kandydatów i kandydatek,
- reguł kampanii wyborczej, w tym jej finansowania.
Skupiliśmy się przede wszystkim na poradach dla komitetów wyborczych organizacji społecznych i wyborców. Dlaczego? Wybory samorządowe to doskonała okazja dla lokalnych aktywistów i aktywistek, by wziąć sprawy w swoje ręce. Wiemy, że jest wśród nich duże zainteresowanie kandydowaniem i gotowość do brania współodpowiedzialności za losy lokalnych wspólnot, Natomiast brakuje wiedzy o procedurach i regułach jakimi rządzą się wybory. Chcemy im pomóc, bo nie mają za sobą wsparcia eksperckiego silnych organizacji partyjnych - wyjaśnia Katarzyna Rakowska z akcji Masz Głos, Fundacji im. Stefana Batorego.
Prezes Rady Ministrów ogłosi zarządzenie w sprawie wyborów między 16 lipca a 16 sierpnia 2018, wówczas poznamy datę wyborów. Od tego momentu możliwe będzie tworzenie komitetów wyborczych, zgłaszanie list kandydatek i kandydatów oraz prowadzenie kampanii wyborczej.
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego