Jak zapewnić dostępność przy realizacji zadań publicznych? Poradnik dla organizacji społecznych
Fundacja Kultury bez Barier we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy przygotowała i właśnie oddaje w ręce organizacji pozarządowych poradnik "Jak zapewnić dostępność przy realizacji zadań publicznych?". Poradnik może być szczególnie przydatny przy planowaniu i pisaniu ofert na realizację zadań publicznych w Warszawie. A sezon ogłaszania konkursów miejskich na 2023 r. już bardzo blisko. Zapraszamy do korzystania z podpowiedzi, jak uwzględniać szczególne potrzeby odbiorców Waszych działań!
W 2019 roku została uchwalona Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Poprzez te przepisy ustawodawca chce stopniowo poprawić dostępność, dzięki której osoby ze szczególnymi potrzebami w sposób możliwie samodzielny i komfortowy będą mogły korzystać z budynków i usług publicznych.
Równy dostęp do wszystkich usług jest prawem wszystkich osób, gwarantującym niezależność życia. Realizacja ustawy ma poprawić warunki życia i funkcjonowania obywateli ze szczególnymi potrzebami, którzy są narażeni na marginalizację lub dyskryminację ze względu na niepełnosprawność lub obniżony poziom sprawności z powodu wieku czy choroby.
Poradnik, który dostają w ręce organizacje pozarządowe, ma pomóc realizować obowiązki wynikające z ustawy i równocześnie realnie zapewniać dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami.
Plik do pobrania
Poradnik podzielony jest na cztery części
W pierwszej części omówiono obowiązki, które nałożone są na podmioty publiczne przy udzielaniu dotacji.
W drugiej części wskazano, które obowiązki w zakresie zapewniania dostępności mają organizacje realizujące zadanie publiczne na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy.
W trzeciej części organizacje pozarządowe są prowadzone krok po kroku przez wdrożenie wymagań ustawowych w ich działaniach. Omówiono minimalne wymagania, czyli co organizacja musi zapewnić, gdy realizuje zadania ze środków publicznych. W każdym z działań wskazano również, co wykracza poza minimalne wymagania, czyli co jest dobrą praktyką.
W czwartej części znajdują się praktyczne rozwiązania dla organizacji. W załączniku publikujemy odpowiedzi na otrzymane pytania dotyczące wdrażania dostępności przez organizacje pozarządowe.
Poradnik powstał dzięki współpracy Fundacji Kultury bez Barier z Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności oraz Pełnomocniczką Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23