Jak zamienić tekst na grafikę - poradnik Pracowni Grafiki (cz. 2)
W drugiej części wpisu dotyczącego tworzenia reklamowych kreacji graficznych zajmiemy się konkretami dotyczącymi tego, na co zwrócić uwagę podczas planowania ogólnego wzoru plakatu dla naszego wydarzenia. Zapraszamy!
Od czego ja zaczynam projektowanie plakatu? Kiedy już wiem, kto jest moim odbiorcą, wypisuję sobie najważniejsze informacje, jakie chcę przekazać. Pamiętaj o tym, że to grafika dopasowuje się do tekstu, nie odwrotnie. Na tym etapie planuję nie tylko, gdzie umieszczę tekst ale i też zastanawiam się już nad wielkością liter.
Z reguły slogan czy hasło przewodnie wydarzenia, do którego robisz plakat, powinny być zaakcentowane dużą, wyróżniającą się czcionką. Tak samo jest z datą. Pamiętaj o tym, że odbiorca treści jest non stop bombardowany informacją. Plakat może przyciągać grafiką, miejscem lub datą. Jak już pisałam, wszystkie chwyty są dozwolone, by osiągnąć cel - oczywiście w granicach rozsądku.
Co dalej? Mamy przygotowany tekst, który jest w spójnym bloku lub podzielony na kolumny. Nikt nie lubi biegać oczami po całym plakacie by znaleźć istotne informacje. Spójrz:
Pamiętaj, by zachować zasadę czytania o lewej strony do prawej i nie rób niepotrzebnych ukosów, skosów, etc… to się źle czyta. Tekst możesz wyróżniać wielkością lub rodzajem fontu. Pamiętaj też, by nie używać zbyt wielu rodzajów czcionek, 2-3 kroje w zupełności wystarczą.
Postaraj umieścić grafikę czy też zdjęcie w widocznym, ale i ciekawym miejscu. Nie bój się wyjechać poza obszar roboczy, którym jest Twój plakat. Można tak zrobić pod warunkiem, że zdjęcie jest dobrej rozdzielczości.
Postaraj się ustawić wszystko tak, by grafika czy element ze zdjęcia nie przysłaniał tekstu, ale z nim współgrał. Plakat to nie afisz, nie musisz pisać na nim książki.
Wystarczy dosłownie kilka słów. Lepiej, by zainteresowany zadzwonił lub wszedł na stronę, wtedy możemy zmierzyć efektywność. Na plakacie możemy też umieścić kod QR kierujący do strony/aplikacji.
Postaraj się zachować kontrast, jeżeli plakat jest czarny, litery nie powinny być ciemne, bo nie będą widoczne, a biała obwódka wokół tekstu nie wygląda estetycznie - chyba, że takie jest Twoje założenie. Jak już wcześniej pisałam, jeżeli wykorzystujesz pstrokatą grafikę czy zdjęcie, to postaraj się wygospodarować stonowane tło dla tekstu.
Podsumowując, dwie najważniejsze rzeczy, jakie musisz zapamiętać przed przystąpieniem do tworzenia plakatu brzmią:
W następnym materiale zajmiemy się praktyką, a więc programami graficznymi, z których można skorzystać przy tworzeniu kreacji graficznych oraz konkretnym plakatem, który wspólnie zrobimy.
Źródło: Technologie.ngo.pl