Jak zamienić tekst na grafikę - poradnik Pracowni Grafiki (cz. 1)
Mając przed sobą “białą kartkę” oraz termin wykonania pracy i całkowity brak weny, możesz uznać, że zrobienie plakatu nie jest rzeczą prostą. To tak samo jak z pisaniem, od czego tu zacząć? Najlepiej od początku!
O co tak naprawdę chodzi?
Pokażę Ci, jak zrobić plakat wykorzystując darmowe programy do edycji oraz powiem, skąd brać zdjęcia. Po pierwsze, zanim wybierzesz narzędzie - program do wykonania plakatu - musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pamiętaj, że celem jest przyciągnięcie uwagi, a o nią nie jest łatwo. Projektując plakat, pamiętaj o tym, że twoja informacja jest którąś z kolei i nie ważne czy wisi na słupie czy sieci. A zatem, od czego zacząć?
Spisz informacje, które koniecznie muszą znaleźć się na plakacie:
- Co to jest za wydarzenie?
- Kiedy i o której godzinie?
- Gdzie to wydarzenie będzie miało miejsce?
- Kto jest organizatorem?
- Kontakt - numer telefonu lub adres strony, gdzie można znaleźć więcej informacji.
Na tym etapie warto pomyśleć o tym, do kogo będzie skierowana impreza/wydarzenie.
Pogmatwane? Wszystkie chwyty dozwolone, jak to mówią specjaliści od reklamy. Tak, tak - plakat, który wyjdzie spod twojego pióra jest - jakby nie patrząc - reklamą. Podsumowując, radzę Ci, byś zdecydował się na jeden duży element graficzny, bo prezentuje się on dużo lepiej niż kilka mniejszych, które mogą odwrócić uwagę od całości. Opcji jest naprawdę wiele: czarno-biały rysunek, zdjęcie, wycinek z gazety, collage lub abstrakcyjny projekt.
Skąd wziąć zdjęcia do plakatu, na stronę WWW, czy fanpage? Oto kilka przykładowych źródeł, z których możesz skorzystać:
Nie ograniczaj się do jednego zdjęcia i pamiętaj o tym, by raczej wybierać zdjęcie o łagodnej tonacji - masz wtedy większe pole do popisu. Jeżeli wybierzesz zdjęcie zbyt pstrokate i dodasz do tego tekst, plakat czy ulotka mogą być nieczytelne.
W drugiej części zajmiemy się samym procesem projektowania - bądźcie czujni!
Źródło: Technologie.ngo.pl