Jaka jest historia KFC w KEN Center? Gdzie w Warszawie płynie rzeczka „Smródka”? Jaka jest legenda dębu „Mieszko I”? Dlaczego Mariusz Grycan założył lodziarnię? A jak powstało Multikino? – Nie wiesz? Zapytaj uczniów Szkoły Podstawowej nr 313! Oni o Ursynowie wiedzą prawie wszystko.
Zajęcia poświęcone tematyce lokalnej mają na celu zaciekawienie uczestników tym, co wyróżnia ich najbliższą okolicę i co, choć pozornie jest dobrze znane, może być niedoceniane. Najbliższą okolicą nazywamy nie całą dzielnicę, ale raczej osiedle, rejon, miejsce w pobliżu szkoły lub domu. Kluczowe jest wejście w lokalną specyfikę – szukanie tematów, wokół których tworzona jest tożsamość danego miejsca.
Uczniowie podczas warsztatów tworzyli swoje subiektywne mapy okolicy i projekty parków, dzielili się ze sobą i edukatorkami opowieściami o ich ulubionych miejscach, wymyślali, co mogą oznaczać nazwy ulic z ich najbliższej okolicy. Przy tej okazji powstały niesamowite legendy, jak ta o powstaniu Multikina:
Niedawno po założeniu dzielnicy Ursynów pewien człowiek wyrzucił telewizor na niezagospodarowaną ziemię. Przypadkowy pieszy zobaczył ten telewizor i zaczął oglądać filmy. Następnego dnia zaprosił kolegów. Zaczęli oglądać telewizję i jeść popcorn. Wieść o telewizorze bardzo się rozeszła i przychodziło wiele osób. Gdy oglądali mecze bardzo się kłócili. Przyjechała w końcu policja i zamknęła ten teren, który wykupił bogaty pan i założył Multikino. To kino będzie działało jeszcze wiele, wiele setek lat.
W piątej edycji warsztatów „Poszukiwacze warszawskich tradycji” wzięli udział uczniowie 17 warszawskich szkół podstawowych:
- Szkoła Podstawowa nr 11 im. I Dywizji Kościuszkowskiej;
- Szkoła Podstawowa nr 26 im. Mirosława Biernackiego, zajęcia odbyły się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 32;
- Szkoła Podstawowa Nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica;
- Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego;
- Szkoła Podstawowa nr 61 z Oddziałami Integracyjnymi im. Juliana Przybosia;
- Szkoła Podstawowa nr 81;
- Szkoła Podstawowa nr 96 im. Ireny Kosmowskiej ;
- Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury;
- Szkoła Podstawowa nr 217 z Oddziałami Integracyjnymi im. Obrońców Radiostacji AK;
- Szkoła Podstawowa nr 225 im Józefa Gardeckiego;
- Szkoła Podstawowa nr 227 im. Kapitana Lucyny Hertz;
- Szkoła Podstawowa nr 277 im. Elizy Orzeszkowej;
- Szkoła Podstawowa nr 289 im. Henryka Sienkiewicza;
- Szkoła Podstawowa nr 307;
- Szkoła Podstawowa nr 313 im. Polskich Odkrywców;
- Szkoła Podstawowa nr 316;
- Zespół Szkół Specjalnych nr 92, Szkoła Podstawowa nr 177.