Założone w 1990 roku stowarzyszenie liczyło początkowo dwadzieścia siedem rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne. Idea powołania organizacji wzięła się z osobistych i zawodowych doświadczeń, których możliwości poprawy zostały zauważone przez założycieli. Dzisiaj, misją Towarzystwa jest wspieranie rozwoju osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Początkowo stowarzyszenie skupiało się na świadczeniu pomocy osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim. W roku 1998 roku podjęto decyzję o utworzeniu Warsztatu Terapii Zajęciowej, który aktywnie działa do dzisiaj. Stowarzyszenie od 20 lat opiera swoją działalność na dobrowolnej i nieodpłatnej pracy swoich członków oraz innych zaangażowanych osób. Wieloletnie doświadczenie i wytrwałe podejmowanie zamierzonych działań miało wpływ na niewątpliwy sukces organizatorów. Stowarzyszenie przyczyniło się zarówno do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych w regionie, jak i całej społeczności. Na samym początku WTZ skupiał zaledwie 20 uczestników, co było spowodowane brakiem wiedzy na temat działalności WTZ i słabym zainteresowaniem ze strony społeczności lokalnej. Jednak w niedługim czasie, coraz ciekawsze pomysły i działania przyczyniły się do rozbudowy WTZ w Brodnicy.
Działania
Codzienne zajęcia WTZ odbywają się w pomieszczeniach przy ulicy Wyspiańskiego, wynajętych od Urzędu Miasta w Brodnicy. Udział w nich bierze 45 uczestników oraz 10 wolnych słuchaczy (osoby, których pobyt nie jest finansowany). Jak mówi założycielka i kierownik WTZ - Barbara Tuptyńska „w pracowniach odbywa się proces rehabilitacji społecznej, zawodowej i kulturowej”. Uczestnicy w dziewięciu pracowniach (technik różnych, artystycznej, kulinarnej, promocji i rozwoju placówki, ceramicznej, majsterkowiczów, rękodzieła, gospodarczo-przyrodniczej, plastycznej) realizują swoje artystyczne pasje, a terapia poprzez sztukę (arteterapia) pozwala osobom upośledzonym umysłowo funkcjonować w społeczeństwie. Ponadto, cieszące się wyjątkową sławą, rękodzieła wykonywane przez podopiecznych WTZ w Brodnicy wpływają pozytywnie na twórczą ambicję uczestników, wykonujących coraz bardziej skomplikowane produkty.
O sukcesie WTZ nie można byłoby zapewne mówić, gdyby nie pozytywna atmosfera panująca pomiędzy pracownikami a podopiecznymi. Kierownik Warsztatów podkreśla, że jego praca to działanie w przyjaznym zespole, który wiele decyzji podejmuje wspólnie, bez względu na pozycję w pracowniczej hierarchii.
Warsztaty organizują corocznie około 70 różnego rodzaju imprez. Wśród wielu ciekawych projektów podejmowanych przez WTZ wymienić można ogólnopolskie imprezy realizowane cyklicznie w Brodnicy. Jednym z bardziej rozpoznawalnych przedsięwzięć jest Festiwal Artystyczny Osób Niepełnosprawnych. W corocznych spotkaniach bierze udział około 200 uczestników, integrujących się ze społecznością Brodnicy oraz biorących udział w różnego rodzaju zajęciach i warsztatach.
Innym ciekawym działaniem jest udział w programie „Świat Nikiforów” organizowanym przez Fundację Wspólna Droga i Akademię Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Akcja ma na celu promocję sztuki osób niepełnosprawnych, promowanie arteterapii, jako rehabilitacji niepełnosprawnych oraz przedstawianie wytworów Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej Polski.
Zgodnie z zasadą, że niepełnosprawność nie zmusza do rezygnacji z bycia aktywnym, uczestnicy wraz z opiekunami zwiedzają liczne zakątki Europy. W trakcie zeszłorocznych wakacji grupa odpoczywała w górach. W czasie tego pobytu uczestnicy warsztatów spotkali się z Bogusławem Kaczyńskim, dzięki któremu mieli możliwość wysłuchania koncertu zespołu „Śląsk”. Wykorzystując dobry kontakt z Kaczyńskim opiekunowie zaprosili go do objęcia patronatu nad Festiwalem Artystycznym Osób Niepełnosprawnych. Dziennikarz muzyczny zgodził się bez wahania, potwierdzając swoje zaangażowanie przyjazdem do Brodnicy.
Innowacyjnym i niekonwencjonalnym pomysłem jest organizowanie zawodów kręglarskich dla niepełnosprawnych.
Finanse
Działalność WTZ prowadzona jest z subwencji celowej PFRON w wysokości 1174 zł/na osobę niepełnosprawną miesięcznie. Ponadto, stowarzyszenie przystępuje do konkursów dla organizacji pozarządowych (m.in. środki gminne, powiatowe oraz wojewódzkie) z których realizuje projekty.
Oferta stowarzyszenia:
- zajęcia w 9 różnych pracowniach,
- Festiwal Artystyczny Osób Niepełnosprawnych,
- Zawody kręglarskie dla osób niepełnosprawnych,
- wspieranie nauczycieli i opiekunów osób niepełnosprawnych,
- organizacja kiermaszy z wyrobami podopiecznych WTZ.
Warsztaty Terapii Zajęciowej działające przy Towarzystwie Rodziców Dzieci Specjalnej Troski
87-300 Brodnica
ul. Wyspiańskiego 13
tel. (0-56) 697 02 41
trdstwtz@wp.pl
Opracowanie Miłosz Ukleja, Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych TŁOK.
Materiał powstał w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej” realizowanego przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych w partnerstwie z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Działanie 7.2 "Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej", Poddziałanie 7.2.2 "Wsparcie ekonomii społecznej". Człowiek - najlepsza inwestycja.