Celem ostatniego spotkania Grupy Roboczej było dookreślenie standardów PIRP, identyfikacja zasobów, które zostaną wniesione do Sieci przez organizacje, których przedstawiciele uczestniczą w spotkaniach Grupy oraz zaplanowanie działań Sieci na pierwsze dwa lata jej funkcjonowania.
- Dookreślenie standardów – standardy wejścia
W pierwszej części spotkania dyskutowano na temat określonych w lutym standardów wejścia. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że od organizacji deklarujących chęć przystąpienia do Sieci należy wymagać prowadzenia działalności w obszarze szeroko rozumianego rynku pracy potwierdzonej odpowiednim zapisem w statucie lub innym dokumencie wewnętrznym. Pojawiły się natomiast wątpliwości dotyczące wymogu związanego z co najmniej dwuletnim doświadczeniem w prowadzeniu takich działań. Stwierdzono, że wymóg ten może być dyskryminujący dla organizacji, które dopiero rozpoczynają działania w obszarze rynku pracy. Jednocześnie podkreślano, że utrzymanie wspomnianego wymogu będzie jednym z gwarantów zachowania stabilności Sieci – będą do niej przystępowały wyłącznie te organizacje, które rzeczywiście chcą działać w obszarze rynku pracy. Ostatecznie zdecydowano, że wymóg dwuletniego doświadczenia powinien zostać zachowany, jednak należy również pozostawić Radzie Sieci możliwość podjęcia decyzji o warunkowym przyjęciu do Sieci organizacji, która nie posiada dwuletniego doświadczenia w działalności w obszarze rynku pracy. Jednogłośnie ustalono, że warunkowe przyjęcie do Sieci będzie dotyczyło tylko i wyłącznie standardu związanego z dwuletnim doświadczeniem.
Uczestnicy spotkania ustalili, że w przypadku standardów wejścia konieczne jest również doprecyzowanie wymogu związanego z posiadaniem stałej kluczowej kadry. Stwierdzono, że obecny zapis może stwarzać wrażenie, iż do Sieci będą przyjmowane wyłącznie te organizacje, które posiadają etatowych pracowników. Należy więc doprecyzować, że wymóg dotyczy stałej grupy pracowników, współpracowników i wolontariuszy, którzy współpracują z daną organizacją.
- Dookreślenie standardów – standardy Sieci PIRP
W dalszej części spotkania dyskusji poddano standardy wewnętrzne Sieci Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy. Ustalono, że standardy wewnętrzne wymagają doprecyzowania oraz przeformułowania.
Opracowując standardy, należy doprecyzować kwestie związane z komunikacją, która jest kluczowa dla funkcjonowania Sieci. Konieczne jest określenie kanałów informacyjnych, odbiorców informacji, a także odpowiednie przeszkolenie osób odpowiedzialnych za komunikację (sekretariat Sieci). Ze względu na fakt, że niewłaściwe i nieprecyzyjne uregulowanie kwestii związanych z komunikacją może doprowadzić do chaosu, podjęto decyzje, że zagadnienia dotyczące komunikacji zostaną szczegółowo opisane i będą stanowiły załącznik do dokumentu, w którym określone zostaną Standardy Sieci PIRP.
Ustalono, że wśród standardów powinien pojawić się zapis wskazujący na to, że wspólne stanowisko Sieci tworzone jest w trybie konsultacji z jej Członkami.
Standardem powinno stać się również poszanowanie autorskie dla pomysłów i materiałów innych Członków Sieci. Jednocześnie należy mieć świadomość, że wszystko, co tworzy Sieć jest otwartym zasobem zgodnie z zasadami licencji Creative Commons.
- Diagnoza zasobów PIRP, których przedstawiciele uczestniczą w spotkaniach Grupy Roboczej
W dalszej części spotkania dokonano mapowania zasobów tych organizacji, których przedstawiciele uczestniczą w spotkaniach Grupy Roboczej. Jego celem było określenie początkowego potencjału Sieci Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy. Mapowanie dotyczyło ciał rzeczniczych, w których zasiadają przedstawiciele PIRP oraz wiedzy eksperckiej, która jest w organizacjach.
a) Ciała rzecznicze
Przedstawiciele PIRP uczestniczący w spotkaniach Grupy Roboczej zasiadają w następujących ciałach rzeczniczych/są członkami następujących organizacji:
- Rada Rynku Pracy,
- Komitet Monitorujący Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój,
- Komitety Monitorujące Regionalne Programy Operacyjne,
- Wojewódzkie Rady Rynku Pracy,
- Rada Rynku Pracy Miasta Stołecznego Warszawy,
- Sieć Tematyczna,
- Komitet Akredytacyjny OWES,
- Zespół ds. Usług Społecznych przy Radzie Działalności Pożytku Publicznego,
- Wspólnota Robocza Związków Socjalnych,
- Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych,
- Lokalne federacje.
b) Wiedza ekspercka
W organizacjach, których przedstawiciele uczestniczą w spotkaniach Grupy Roboczej istnieje wiedza ekspercka w zakresie następujących obszarów:
- Nowa ustawa o promocji zatrudnienia,
- Kontraktowanie usług rynku pracy + PAiI (teoria i praktyka),
- Niepełnosprawność,
- Aktywizacja zawodowa klientów III profilu,
- Telepraca,
- Działania na wsiach,
- Niepełnosprawność po kryzysach psychicznych,
- Ekonomia społeczna, spółdzielczość,
- Modele (w tym gotowe modele projektów innowacyjnych),
- Kobiety i młodzież,
- Osoby zwolnione/w okresie wypowiedzenia,
- Fundusze europejskie, pozyskiwanie środków,
- Wiedza o projektach,
- Wzory dokumentów,
- Rzecznictwo.
- Działania Sieci Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy w Najbliższych dwóch latach
Ostatnia część spotkania Grupy Roboczej została poświęcona na określenie działań, które będą realizowane przez Sieć w ciągu pierwszych dwóch lat jej funkcjonowania. Ustalono, że w okresie tym Sieć powinna podjąć następujące działania:
- Ustalenie obszarów szkoleń,
- Podniesienie poziomu wiedzy organizacji członkowskich na temat nowej ustawy o promocji zatrudnienia,
- Praktyka wykorzystywania instrumentów rynku pracy,
- Stworzenie macierzy/bazy kompetencji,
- Rozpoczęcie procesu standaryzacyjnego,
- Działania rzecznicze,
- Monitorowanie POWER,
- Monitorowanie procesów legislacyjnych,
- Upowszechnienie trybu OPP (rozliczanie w oparciu o rezultaty).
Na spotkaniu byli obecni: Marek Abramowski, Katarzyna Jaszczuk, Jadwiga Werbanowska, Agnieszka Kołtuniak, Jerzy Komorowski, Piotr Stronkowski, Łukasz Komuda, Agata Gawska, Agata Kliber i Karolina Włodarczyk.
Spotkanie prowadziła Magdalena Kocejko.
Źródło: Fundacja Aktywizacja