20 listopada 2014 roku przedstawiciele Fundacji Aktywizacja, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i Fundacji Imago – zaangażowanych w budowanie sieci Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy (PIRP) – spotkali się z wybranymi ekspertami gotowymi podzielić się swoimi doświadczeniami i sugestiami w dziedzinie sieciowania podmiotów trzeciego sektora działających na polu rynku pracy i aktywizacji zawodowej. Jakich tematów dotknęła dyskusja?
W dalszej części spotkania dyskutowano wstępnie o tym, jak mogłaby wyglądać struktura Sieci. Zastanawiano się czy Sieć powinna być sformalizowana, czy też nie. Uczestnicy spotkania starali się znaleźć zarówno mocne, jak i słabe strony każdego z tych rozwiązań. Ostatecznie stwierdzono, że na chwilę obecną formalizacja Sieci nie będzie zakładana, ale nie można wykluczyć, że nastąpi ona w przyszłości. Wskazano, że mniejsza formalizacja przekłada się zazwyczaj na lepsze relacje indywidualne, a to z kolei sprzyja rozwojowi i współpracy. Argumentem przeciwko formalizacji stał się także fakt, iż jest ona procesem długotrwałym, pracochłonnym i kosztochłonnym. Przyznano jednocześnie, że sformalizowanie Sieci znacząco zwiększyłoby możliwości pozyskiwania środków publicznych na realizację różnorodnych projektów i dlatego też zdecydowano się nie odrzucać całkowicie tego pomysłu.
Podkreślono również, iż niezbędne jest zastanowienie się nad tym, jak Sieć będzie promowana, jak będzie wyglądał przepływ informacji oraz komunikacja wewnątrz niej, gdzie będzie znajdowało się „centrum dowodzenia”, a także w jaki sposób Sieć będzie reprezentowana na zewnątrz. Określić należy również częstotliwość spotkań.
W kolejnej godzinie spotkania dyskusja zeszła na temat standardów, w szczególności rozumieniu tego pojęcia przez uczestników spotkania. Stwierdzili oni, że konieczne jest określenie czemu mają służyć standardy i jaka jest gotowość organizacji wchodzących do Sieci do poważnego ich traktowania. Dominował pogląd, że standardy są potrzebne, jednak powinny stanowić przede wszystkim narzędzie doskonalenia jakości i w związku z tym należy zastanowić się, jak można wspierać PIRPy w procesie zwiększania jakości świadczonych przez nie usług. Uczestnicy spotkania wyrazili przekonanie, że celem standaryzacji powinno być uwiarygodnianie PIRPów i działań, które one realizują.
Pojawiły się opinie, że standardy powinny stanowić rodzaj kodeksu etycznego podmiotów zrzeszonych w Sieci, a ich tworzenie powinno być oparte na wykorzystaniu dobrych praktyk poszczególnych organizacji. Dostrzeżono także konieczność określenia czy spotkania Grupy Roboczej mają służyć wypracowaniu standardów rodzaju świadczonych usług czy też wypracowaniu standardów współpracy. Jednocześnie należy również zastanowić się nad potencjalną certyfikacją oraz nad kwestią przyjmowania organizacji do Sieci.
Kolejna część spotkania dotyczyła sesji fokusowych, które stanowią jedno z działań w projekcie „Sieć PIRP” i które mają na celu identyfikację potrzeb i oczekiwań PIRP względem Sieci oraz jej finansowania. Dlatego też tematy poszczególnych sesji fokusowych powinny być zbieżne z tematyką poszczególnych spotkań grupy roboczej.
Osoby obecne na spotkaniu zwróciły więc uwagę na to, że pytania zadawane uczestniczącym w sesjach przedstawicielom organizacji pozarządowych powinny dotyczyć przede wszystkim następujących kwestii:
- wizji sieci i oczekiwań co do jej funkcjonowania,
- wizji współpracy przy kontraktowaniu usług rynku pracy,
- rekomendacji i dobrych praktyk,
- wymiaru etycznego standardów,
- korzyści, jakie są oczekiwane przez organizacje w związku z obecnością w sieci.
Poznanie odpowiedzi przedstawicieli organizacji pozarządowych na pytania wygenerowane w wymienionych powyżej obszarach wydaje się niezwykle istotne przede wszystkim ze względu na to, że brak jest uspójnionej wiedzy odnoszącej się do potrzeb i oczekiwań tych podmiotów III sektora, które działają w obszarze rynku pracy i które potencjalnie mogą stać się członkami Sieci.
Podczas spotkania ustalono, że dwie pierwsze sesje fokusowe będą miały charakter ogólny. Kolejnych sześć natomiast ma dotyczyć tematów omawianych podczas następnych spotkań grupy roboczej.
Na zakończenie uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że kolejne spotkanie Grupy Roboczej powinno zostać poświęcone omówieniu mechanizmów, celów i obszarów działania Sieci, a także zastanowieniu się nad kwestią komunikacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Sieci.
Przed każdym spotkaniem uczestnicy otrzymają jego program oraz materiał opracowany na podstawie danych z przeprowadzonej na zbieżny temat sesji fokusowych. Po spotkaniach natomiast, do uczestników rozsyłana będzie notatka z jego przebiegu. Opracowywany będzie także materiał stanowiący podstawę do przygotowania spotkań fokusowych, dotyczących obszaru omawianego na spotkaniu.
Dodatkowo, uczestnicy spotkania zadeklarowali gotowość zarekomendowania do udziału w pracach Grupy Roboczej innych ekspertów, którzy specjalizują się w tematach będących przedmiotem kolejnych spotkań.
Kolejne spotkanie Grupy Roboczej odbędzie się w grudniu.
Karolina Włodarczyk, karolina.wlodarczyk@idn.org.pl
Źródło: Fundacja Aktywizacja