Jak usprawnić polski samorząd? Rząd zapowiada konsultacje
Oświata, polityka społeczna, ochrona środowiska - m.in. w tych obszarach już za dwa miesiące rozpoczną się szerokie konsultacje rządowe dotyczące planowanego przeglądu ustrojowego oraz uporządkowania niektórych przepisów samorządowych. Już wkrótce będzie można przesyłać sugestie i propozycje za pomocą formularza na stronie MAC.
Podczas środowego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Boni podkreślił, że działania takie planuje w związku z pojawiającymi się pytaniami i uwagami m.in. dotyczącymi nadmiaru regulacji prawnych w obszarze funkcjonowania samorządów. Jednym z problemów jest też kwestia powiatów.
Minister powiedział samorządowcom, że odbył rozmowy z przedstawicielami resortów, m.in. sprawiedliwości, edukacji, transportu, rozwoju regionalnego, zdrowia, które również są zainteresowane zmianami prawnymi.
– Rozmawialiśmy, aby wspólnie zainicjować przegląd ustrojowy, chcę więc przedłożyć stronie samorządowej gotowość do podjęcia w najbliższych miesiącach spokojnego przejrzenia różnych funkcji, które na wszystkich szczeblach samorządu są realizowane i zastanowić się jakie mamy oprzyrządowanie do realizacji tych funkcji – mówił Boni.
Nie będą zmieniać samorządy po cichu
Jak zaznaczył, różne projekty byłyby wtedy zebrane w jeden zbiór - pakiet propozycji ustrojowych. – Mielibyśmy możliwość położyć to na stole i dyskutować, a nie po cichu wprowadzać rozwiązania, które mogą budzić niepokój – przyznał.
Przypomniał, że projekt deregulacji – uporządkowania niektórych przepisów samorządowych pojawił się też podczas konferencji ZMP w Karpaczu. Zdaniem ministra „warto przyjrzeć się niektórym rozwiązaniom”. Jak zapowiedział, w ciągu dwóch miesięcy rozpoczęłaby się debata deregulacyjna.
Wkrótce MAC opublikuje formularz, za pomocą którego przez dwa miesiące można będzie przesyłać materiały i sugestie rozwiązań. W formularzu znajdą się takie pola jak nazwa aktu prawnego, dziennik ustaw, artykuł (jego brzmienie), proponowana zmiana oraz uzasadnienie.
Proponowane obszary, w ramach których można wskazywać swoje propozycje, to: oświata, polityka społeczna, ochrona środowiska, administracja samorządowa, transport publiczny, gospodarka nieruchomościami, finanse publiczne, informatyzacja i cyfryzacja, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, służba zdrowia, zarządzanie drogami i inne.
Źródło: PAP