Spotkaliście się kiedyś z sytuacją, gdy podczas waszej prezentacji widać było znużenie i brak zainteresowania u odbiorców? Nie jest to przyjemne doznanie i zniechęca ono do dalszego mówienia… Dzięki tym sześciu zasadom już nigdy nie będziecie mieli problemów z publicznymi wystąpieniami, w których wykorzystujecie prezentacje stworzone w PowerPoincie.
Wykorzystując prezentację podczas prelekcji możemy wiele zyskać. Pozwala nam ona przedstawić wizualnie, jak działa nasza organizacja, pokazać slajdy z diagramami oraz statystykami, w jaki sposób korzystamy z dotacji oraz wiele innych ważnych aspektów. Tylko jak stworzyć prezentację, która nie zanudzi odbiorców?
Oto zasady, dzięki którym ludzie z zaciekawieniem obejrzą twoje slajdy:
- Stwórz własny wzór slajdu, który zachwyci odbiorców.
Standardowe wzory programu PowerPoint nie są zbyt estetyczne i każdy je już zna. Jeśli wykażesz się kreatywnością i stworzysz swój własny wzór to przykuje on uwagę oglądających.
- Ładna czcionka to klucz do sukcesu.
Trzeba pamiętać, że odbiorcy mają już dość patrzenia na standardowe, używane przez wszystkich czcionki (takie jak np. Comic Sans). Gdy wykorzystamy czcionkę, która jeszcze się nie opatrzyła, zyskamy nie tylko większą uwagę słuchaczy, ale również w znaczny sposób podbudujemy część estetyczną naszej prezentacji. Użycie ładnych liter robi naprawdę wielką różnicę w odbiorze.
- Im mniej tekstu, tym lepiej.
Najgorszym, a zarazem bardzo częstym, błędem jest umieszczenie slajdów wypełnionych tekstem, które potem prelegent odczytuje monotonnym głosem. Dla słuchaczy jest to fatalne przeżycie… Do prezentacji najlepiej wstawiać jak najmniej tekstu. Jedno, dwa zdania na slajd, z syntezą wypowiedzi w zupełności wystarczy. Pamiętaj, że prezentacja nie jest kartką, z której czytasz swoją wypowiedz. Powinieneś ją opowiadać, a na ekranie masz tylko narzędzie, które Ci w tym pomaga.
- Na obraz zawsze patrzy się lepiej.
Podczas swojej prelekcji pokazuj jak najwięcej zdjęć (oczywiście w granicach rozsądku). Pamiętaj o wysokiej jakości. Niech slajdy będą opatrzone ilustracjami, które w nieoczywisty sposób nawiązują do ich treści. Dzięki temu twój przekaz na dłużej zapadnie w pamięć odbiorcom.
- Tekst musi być widać nawet z końca sali.
Nidy nie używaj małych, niewidocznych czcionek. Zasada jest prosta, na prezentacji najmniejsza czcionka to trzydziestka. Twój przekaz musi dominować i być widoczny nawet z najdalszego zakątka sali.
- Zawsze warto się uczyć.
W internecie można znaleźć niezliczone liczby prezentacji, na których można się wzorować. Warto jest przejrzeć takie strony jak SlideShare czy Slides That Rocks i zobaczyć, jak powinna wyglądać profesjonalna prezentacja. Jednak pamiętaj, że najważniejszy jest własny styl.
Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże w przygotowaniu prezentacji idealnej, dzięki której zrobicie niezapomniane wrażenie. Może macie jakieś swoje triki, które wykorzystujecie podczas prelekcji? Podzielcie się nimi w komentarzach.
Źródło: technologie.ngo.pl