Nowy warszawski program rewitalizacji na lata 2014-2020 ma dotyczyć trzech dzielnic: Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka. Jego konsultacje rozpoczną się w drugiej połowie września. Obecnie urząd miasta zbiera pomysły na to, w jaki sposób skutecznie owe konsultacje przeprowadzić.
W drugiej połowie września planowane jest rozpoczęcie konsultacji społecznych nowego warszawskiego programu rewitalizacji na lata 2014-2020. Najpierw odbędzie się seminarium wprowadzające do konsultacji, potem szereg spotkań branżowych (np. z przedsiębiorcami) oraz spotkania z mieszkańcami. Do zorganizowania i przeprowadzenia tych ostatnich zaangażowane zostaną organizacje pozarządowe, wyłonione w drodze konkursowej. Taki wstępny plan konsultacji Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2020 (ZPR) rysuje się po dwóch spotkaniach Michała Olszewskiego, zastępcy Prezydent m.st. Warszawy z Dzielnicowymi Komisjami Dialogu Społecznego (DKDS) z Pragi Północ i Pragi Południe. Oba spotkania odbyły się w pierwszym tygodniu sierpnia. Michał Olszewski będzie jeszcze rozmawiał z przedstawicielami DKDS z Targówka.
Pomysły na konsultacje
– Celem tych spotkań nie jest jeszcze rozmowa o założeniach do Zintegrowanego Programu Rewitalizacji na lata 2014-2020 – mówił M. Olszewski w czwartkowe popołudnie (8 sierpnia 2013 r.) do przedstawicieli DKDS Praga Południe. – Na razie chcemy poznać państwa pomysły na przeprowadzenie konsultacji społecznych, w taki sposób, aby trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców i włączyć ich w te konsultacje.
Dlaczego spotkania odbywają się tylko na Pradze Północ, Pradze Południe i na Targówku? Dlatego, że przygotowywany w urzędzie miejskim ZPR na lata 2014-2020 będzie dotyczył właśnie tych trzech dzielnic.
Rewitalizacja w trzech dzielnicach
– Obecny program rewitalizacji (Lokalny Program Rewitalizacji m.st. Warszawy na lata 2005-2013 – przyp. red.) został przyjęty w 2005 roku. Od tego czasu wiele zapisów w nim się zdezaktualizowało. Pani Prezydent zadecydowała jednak, aby doprowadzić go do końca. W zeszłym roku przeprowadzona została jego ewaluacja. Mamy po niej wiele przemyśleń i refleksji – mówił Michał Olszewski. Jedna z nich dotyczy zasięgu podejmowanych działań. Lokalny Program Rewitalizacji (LPR) realizowany był w wielu dzielnicach stolicy (m.in. na Pradze Północ, Pradze Południe, Targówku, Woli, w Śródmieściu, w Wesołej, Rembertowie). W sumie było to 11% powierzchni stolicy, zamieszkałej przez blisko 31% ludności miasta. – Okazało się, że to zbyt duży obszar i nie udało się osiągnąć wystarczającej koncentracji środków i działań. Dlatego w nowym programie rewitalizacji postanowiliśmy się skupić na mniejszym obszarze.
Z budżetu miasta
Pozostałe dzielnice, które były objęte LPR-em mogą, a nawet powinny kontynuować projekty rewitalizacyjne rozpoczęte w latach 2005-2013, ale muszą się liczyć z tym, że ciężar ich finansowania spocznie głównie na budżetach dzielnicowych. W dzielnicach objętych ZPR-em działania będą finansowane z budżetu miasta i to właśnie budżet miasta będzie podstawowym źródłem finansowania programu rewitalizacji w latach 20014 – 2020, a nie środki z UE.
– Oczywiście nie rezygnujemy z ubiegania się o pieniądze z Unii, ale przede wszystkim będziemy myśleć, w jaki sposób realizować program ze środków bieżących i w jaki sposób wykorzystać różne, nie tylko finansowe, zasoby miasta – mówił Michał Olszewski, podkreślając wielokrotnie, że ZPR nie będzie programem do pozyskiwania pieniędzy, ale służyć ma przede wszystkim skoordynowaniu polityk miejskich na obszarach rewitalizowanych.
ZPR ma być także bardziej programem miejsko-dzielnicowym niż dzielnicowo-miejskim, co znaczy, że nie tylko jego koordynacja będzie leżała po stronie miasta, ale bardziej zaangażowane w jego realizację zostaną miejskie biura. Spory udział mają mieć również partnerzy społeczni – zarówno organizacje pozarządowe, jak i przedsiębiorcy prywatni.
Mówić prostym językiem
Uczestnicy spotkania w Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej przy ul. Paca 40, pytani o pomysły na skuteczne przeprowadzenie konsultacji, zwracali przede wszystkim uwagę na potrzebę dobrej komunikacji z mieszkańcami, czyli sformułowanie informacji o konsultacjach w taki sposób, aby mieszkańców rewitalizowanych terenów nie odstraszyć i nie zniechęcić do udziału w nich.
– Trzeba mówić i pisać prostym językiem, nie używać skomplikowanych terminów – radzili zebrani. Podsuwali także propozycje wykorzystania do akcji informacyjnej lokalnych mediów, środków transportu publicznego, a także planowanych w dzielnicy wydarzeń kulturalnych. Postulowali, aby podczas przygotowywania i prowadzenia procesu konsultacji skorzystać z wiedzy ekspertów.
– Jaki profil ekspertów powinien być państwa zdaniem zaangażowany? – pytał Michał Olszewski i przypomniał, że poprzedni program był pisany w dużej mierze przez ekspertów – Obecnie naszym zmartwieniem nie jest zaangażowanie ekspertów, ale mieszkańców.
Pomysły na prowadzenie konsultacji można zgłaszać do końca sierpnia – poprzez DKDS-y albo bezpośrednio do Biura Polityki Lokalowej Urzędu m.st. Warszawy. Na początku września ma zostać przedstawiony dokument, który będzie zbierał te wszystkie propozycje. Same konsultacje rozpoczną się w drugiej połowie września i potrwają około dwóch miesięcy.
Ostatnie spotkanie prezydenta Olszewskiego z przedstawicielami DKDS z Targówka odbędzie się 21 sierpnia 2013 roku o godz. 17:00 w sali konferencyjnej w Urzędzie Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy przy ul. Kondratowicza 20. Spotkania mają charakter otwarty i mogą wziąć w nich udział wszystkie zainteresowane organizacje i osoby.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)