W dniach 28-29 października w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw” – największego i najważniejszego w Polsce wydarzenia dotyczącego problematyki pomocy dzieciom doświadczającym przemocy i wykorzystywania oraz ochrony małych świadków uczestniczących w procedurach prawnych.
Celem konferencji było przedstawianie modelowych rozwiązań zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowszych ustaleń empirycznych i teoretycznych dotyczących problemu krzywdzenia najmłodszych. Po raz pierwszy została także zaprezentowana Karta Praw Dziecka – Ofiary/Świadka Przestępstwa.
Tematyczne zróżnicowanie wykładów i wystąpień oraz oferta warsztatowa pozwoliły wyjść naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom uczestników konferencji, którzy mogli wybierać najbardziej interesujące tematy wśród 23 różnych sesji i licznych prezentacji.
W tegorocznej edycji konferencji duży nacisk został położony na przedstawienie uczestnikom licznych praktycznych rozwiązań w zakresie pomocy dzieciom i profilaktyki krzywdzenia – stosowanych przez polskie i zagraniczne organizacje.
W konferencji uczestniczyło ponad 550 specjalistów zajmujących się pomocą dzieciom, m.in. psychologów, pedagogów, sędziów, prokuratorów, kuratorów, biegłych, pracowników instytucji pomocowych i opiekuńczych oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz małoletnich ofiar, w tym - 30-osobowa grupa profesjonalistów z Europy Wschodniej. Wykłady, wystąpienia i warsztaty zostały zrealizowane przez ponad 60 spikerów z Polski i zagranicy (Wielka Brytania, Holandia, Litwa, Łotwa, Węgry, Ukraina), wśród nich – prof. Kevin Browne’a, Theo Notena i sędzię Annę Marię Wesołowską.
Już po raz szósty, Ogólnopolska Konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw” była forum wymiany informacji i doświadczeń dla licznej grupy praktyków. Ponadto, tegoroczną nowością była możliwość wirtualnego uczestnictwa w wybranych sesjach. Transmisja na żywo możliwa była dzięki współpracy z NASK.
Nagrania video z poszczególnych sesji, program oraz materiały konferencyjne zostaną udostępnione na stronie www.dzieckoswiadek.pl.
Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje