Jak połączyć siły, aby zmienić Prawo o stowarzyszeniach?
Posłowie, senatorowie, Kancelaria Prezydenta RP i organizacje pozarządowe: wszyscy chcą doprowadzić do zmian w ustawie Prawo o stowarzyszeniach. Teraz chodzi o to, aby działania te zjednoczyć.
W środę, 29 sierpnia 2012 r., o zmianach w Prawie o stowarzyszeniach rozmawiano w Sejmie i w Kancelarii Prezydenta RP.
Drobne zmiany, czy nowy projekt?
– Z dyskusji wynika, że zaproponowana przez nas nowelizacja nie rozwiązuje wszystkich problemów, więc będziemy się teraz zastanawiali, jak je zebrać i dalej nad nimi pracować – dodaje Biedroń.
Są dwie opcje: albo posłowie skupią się jedynie na poprawieniu projektu Ruchu Palikota, albo będą dążyli do wprowadzenia znacznie szerszych zmian w przepisach.
– To by jednak wymagało wycofania obecnego projektu nowelizacji i zgłoszenie nowego – mówi Piotr Frączak z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). – A taka deklaracja wprost nie padła.
Na razie posłowie zwrócili się do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (Departamentu Pożytku Publicznego) o przygotowanie raportu o sytuacji stowarzyszeń zwykłych. Resorty mają na to 30 dni. Potem posłowie będą dalej rozmawiać o zmianach w przepisach.
U Prezydenta już pracują
Senatorowie wracają do zrzeszeń
We wrześniu, z inicjatywy Senatu ma się odbyć konferencja, podczas której uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, jakiej de facto ustawy potrzebują organizacje. Być może przyczyni się to do zebrania rozproszonych działań legislacyjnych.
Źródło: inf. własna