Jak pokazać im Warszawę? Najważniejsze: prosty język
W Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowują się na kolejne wyzwanie - jak oprowadzać gości niepełnosprawnych intelektualnie? To zupełna nowość nie tylko w stolicy, ale i w Polsce.
– Chodzimy z dziećmi do różnych instytucji kultury. Są nieprzygotowane na odwiedzających z zespołem Downa. Przewodnicy boją się ich, nie bardzo wiedzą, jak traktować taką młodzież – opowiada Beata Patrzykąt-Owczarek z Zespołu Szkół Specjalnych nr 100, gdzie uczą się m.in. dzieci z zespołem Downa. – A wystarczy tylko mówić do nich prostszym językiem. Zamiast rzucać datami, powiedzieć np.: "Bardzo dawno temu, kiedy babcia z dziadkiem byli młodzi", pokazywać obrazki i symbole zamiast plansz z napisami – instruuje.
Uczniowie z jej szkoły oraz z Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 i podopieczni Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani" wezmą udział w nowym projekcie Muzeum Powstania "Zakochana Warszawa".
Wiosną uczni ruszą z aparatami po Warszawie. Warsztaty fotograficzne poprowadzi fotograf Tomasz Meuś. – To wyzwanie, bo nie miałem kontaktu z młodzieżą z zespołem Downa. Przygotowałem książkę instruktażową na nasze zajęcia. Jest w niej dużo obrazków. Opisy są bardzo proste. Pokażę, jak zrobić dobre kompozycyjnie zdjęcie, prosty fotoreportaż, popracujemy trochę w studio fotograficznym – opowiada.
Powstanie system oprowadzania osób niepełnosprawnych intelektualnie po Muzeum Powstania Warszawskiego i Fotoplastikonie Warszawskim. I będzie to pierwszy taki przewodnik w Warszawie, a najpewniej i w całej Polsce. – Może to zabrzmi górnolotnie, ale chcemy, by w naszym muzeum nikt nie był wykluczony – stwierdza Dorota Serwa. – Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że młodzież z zespołem Downa porusza się po Muzeum trochę po omacku. Podczas tradycyjnej wycieczki jest dla nich zbyt dużo bodźców, nie wszystko byli w stanie zrozumieć. Przygotowując się do warsztatów i rozmawiając z nauczycielkami dzieci, z psychologami, dowiedziałam się, że tak naprawdę każdą wystawę, nawet najbardziej wysublimowaną w galerii sztuki nowoczesnej, można przygotować tak, by była zrozumiała i nie nudziła zwiedzających z intelektualną niepełnosprawnością – przekonuje. – Może patent, który wypracujemy, przejmą też inni.
Podręcznik z fotografii dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie będzie niebawem dostępny na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl), skąd będzie można go za darmo ściągnąć. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu fundacji Orange.
Źródło: www.warszawa.gazeta.pl