Jak organizacje wykorzystują technologie cyfrowe? Najnowsze badania technologicznej kondycji trzeciego sektora już dostępne!
Prawie 80% polskich organizacji pozarządowych dostrzega potrzebę większego wykorzystania technologii cyfrowych, a co trzecia korzysta już z narzędzi AI. Jednocześnie 76% organizacji społecznych napotyka bariery, głównie brak środków na wdrożenie. Dane, studia przypadku, wywiady i komentarze ekspertów znajdziesz najnowszym w raporcie „Nie tylko sztuczna inteligencja” przygotowanym przez zespoły Badania Klon/Jawor oraz Sektor 3.0.
➡️Pobierz bezpłatnie raport „Nie tylko sztuczna inteligencja: technologie cyfrowe w organizacjach pozarządowych” na stronie sektor3-0.pl.
Raport „Nie tylko sztuczna inteligencja…” przedstawia wykorzystanie technologii cyfrowych ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji w polskich stowarzyszeniach i fundacjach. Jego głównym celem była diagnoza potrzeb, wyzwań i potencjału transformacji cyfrowej sektora pozarządowego. Powstał z myślą o liderach i liderkach organizacji społecznych, którzy chcą lepiej rozumieć możliwości, wyzwania i potrzeby cyfrowej transformacji w sektorze społecznym.
Od 2002 roku badamy stan polskich fundacji oraz stowarzyszeń w ramach przekrojowego badania „Kondycja organizacji pozarządowych”, szczegółowo analizując wszystkie aspekty ich działalności od finansów, administracji i zarządzania zespołem, przez komunikację i marketing aż po wyzwania płynące z otoczenia i strategie ich adresowania. W tym roku jeszcze bardziej wnikliwie spojrzeliśmy na technologiczny aspekt działalności organizacji, co znalazło odzwierciedlenie zarówno w „Kondycji…”, jak i w pogłębionym badaniu zrealizowanym w ramach programu Sektor 3.0
– mówi Urszula Krasnodębska-Maciuła ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.
Sztuczna inteligencja pozostaje w obszarze naszych szczególnych zainteresowań od niemal trzech lat. Od tego czasu, tematykę AI poruszaliśmy wielokrotnie w naszych różnorodnych publikacjach, podczas organizowanych wydarzeń, a także w ramach praktycznych szkoleń skierowanych do ogólnopolskich organizacji społecznych. Na bazie tych doświadczeń, już w 2024 roku przedstawiliśmy nasze rekomendacje w formie e-booka. Teraz publikujemy raport z badań, który pokazuje m.in. w jaki sposób polskie organizacje wykorzystują obecnie AI
– mówi dr Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0.
Czy technologie pozwalają organizacjom lepiej realizować ich misję? Skąd organizacje czerpią wiedzę o dobrych praktykach ich wdrażania i jak radzą sobie z barierami? Jaka jest przyszłość cyfrowa polskich organizacji pozarządowych? Jak przygotować polskie organizacje pozarządowe na galopujące zmiany, tak by nie pozostały w tyle?
Na te i inne pytania szukali odpowiedzi twórcy raportu w ramach trwających niemal dziewięć miesięcy badań. Raport opiera się na danych ilościowych zebranych w reprezentatywnym badaniu 1012 organizacji „Kondycja organizacji pozarządowych 2024” oraz na danych jakościowych pochodzących z wywiadów z przedstawicielami 15 organizacji i studiów przypadku pięciu organizacji. Studia przypadków pokazują historie transformacji cyfrowej w zróżnicowanych pod kątem zasobów fundacjach i stowarzyszeniach. Dobór grupy badawczej uwzględniał kryteria, takie jak wielkość miejscowości, branża oraz stopień sformalizowania działalności.
W raporcie nie zabrakło głosu samych organizacji, ich wątpliwości, obaw, a także pierwszych sukcesów. Pokazano zarówno dane liczbowe, jak i historie wdrożeń, które już dziś przynoszą efekty. Materiał został uzupełniony o perspektywę ekspertów i ekspertek ze świata pozarządowego, akademickiego oraz biznesowego (m.in. z Microsoft, SoTrender czy Uniwersytetu SWPS).
➡️Cały raport „Nie tylko sztuczna inteligencja…” można już teraz pobrać bezpłatnie na stronie sektor3-0.pl.
Raport powstał w ramach współpracy zespołów Badania Klon/Jawor oraz Sektor 3.0. Badanie zostało zrealizowane w ramach programu Sektor 3.0. Program Sektor 3.0 jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Źródło: Sektor 3.0