Jak oni to robią? Pomysły na lokalne działania z Krzemieniewa i Leszna
Przykładów na wspólne działania lokalnych instytucji i mieszkańców w Wielkopolsce jest coraz więcej. Często zaskakują one pomysłowością oraz nowatorskim podejściem do tematu. Między innymi to te właśnie czynniki zadecydowały o wyróżnieniu dwóch inicjatyw, z Krzemieniewa oraz Leszna, które wzięły udział w konkursie na „Partnerską choinkę”.
Już po raz drugi Centrum PISOP w ramach projektu pn. "Regionalny Ośrodek EFS w Lesznie" zorganizowało konkurs na „Partnerską choinkę” dekorowaną wspólnie przez przedstawicieli lokalnych instytucji i mieszkańców. Konkurs miał na celu zintegrować i zachęcić społeczność lokalną do wspólnego działania. O wygranej oraz wyróżnieniach zdecydowała liczba osób i instytucji, która zaangażowały się w dekorowanie świątecznego drzewka oraz pomysł na organizację całego przedsięwzięcia. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu zostało Gimnazjum w Jutrosinie. Przyznane zostały także dwa wyróżnienia dla:
Zespołu Szkół Gminy Krzemieniewo, Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Garzynie oraz Stowarzyszenia ”Razem z nami”
Partnerska choinka została umieszczona w „Uroczysku nad stawem" w Luboni. Uroczysko to drewniana chatka, w której organizowane są wszystkie lokalne spotkania i imprezy okolicznościowe. W organizację i ozdabianie świątecznego drzewka zaangażowanych było bardzo wiele osób: przygotowaniem dekoracji oraz przybraniem choinki zajęły się dzieci z Zespołu Szkół Gminy Krzemieniewo, Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Garzynie oraz panie ze Stowarzyszenia „Razem z nami". Do inicjatywy włączył się także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzemieniewie przekazując materiały do przygotowania choinkowych ozdób oraz Gmina Krzemieniewo organizując dojazd dzieci do miejscowości Lubonia. Gratulację i podziękowania należą się także panu sołtysowi z Lubonia, który udostępnił pomieszczenie, w którym mogła stanąć choinka oraz zorganizował świąteczne drzewko. Po zakończeniu dekoracji choinki wszyscy mogli napić się herbaty i poczęstować pysznymi pierniczkami. Jak podkreślali organizatorzy wydarzenia, główną motywacją do udziału w konkursie była chęć zachowanie tradycji i przekazywanie jej młodszym pokoleniom, co z pewnością udało się osiągnąć.
Nie jest to jednak pierwsza wspólna inicjatywa Zespołu Szkół z Krzemieniewa i Stowarzyszenia „Razem z nami”. Szkoła i Stowarzyszenie bardzo prężnie działają na terenie gminy pomagając dzieciom potrzebującym, osobom samotnym oraz organizując czas wolny dla dzieci.
Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie
W udekorowanie Partnerskiej choinki w Lesznie zaangażowali się uczniowie szkoły, dzieci z zespołu wczesnego wspomagania rozwoju, członkowie Stowarzyszenia „Razem z Nami" na rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz nauczyciele i rodzice. Partnerska choinka stała się tutaj wyrazem pozytywnych emocji, wiary we własne możliwości twórcze podopiecznych. Wspólne organizowanie choinki miało na celu kształtowanie umiejętności współdziałania oraz oddziaływało terapeutycznie poprzez usprawnianie zaburzonych funkcji. Oceniając duże zaangażowanie uczniów można śmiało powiedzieć, że to się udało.
Zespół Szkół Specjalnych ma już 65-letnie doświadczenie w kształceniu i terapii dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni zespołu szkół prowadzeni są przez wszystkie etapy edukacyjne - poziomy kształcenia począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, a skończywszy na zasadniczej szkole zawodowej i szkole przysposabiającej do pracy. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia: Partnerska choinka była motywacją do stworzenia atmosfery życzliwości, spokoju i Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci niepełnosprawnych, u których nie w każdym domu Święta są w pełni przeżywane, a choinka jest symbolem wymarzonych prezentów.
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy jeszcze wielu wspólnych, partnerskich inicjatyw!
Konkurs jest częścią projektu pn. „Regionalny Ośrodek EFS”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.