Dom pomocy społecznej "Syrena" w Warszawie testuje nowoczesne urządzenia, które wzmacniają system opiekuńczy nad osobami starszymi. Są to E-usługi, długopis cyfrowy i opaska monitorująca funkcje życiowe.
Dom pomocy społecznej "Syrena" w Warszawie testuje nowoczesne urządzenia, które wzmacniają system opiekuńczy nad osobami starszymi. Są to E-usługi, długopis cyfrowy i opaska monitorująca funkcje życiowe. Czy nowe technologie sprawdzą się w niesieniu pomocy starszym i niepełnosprawnym osobom?
Nowe technologie sprawią, że poprawi się jakość usług opiekuńczych, ale również mieszkańcy domów społecznych będą mogli wykazywać się większą samodzielnością - tak o pomyśle wypowiada się Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W domu opieki społecznej testowane są e-usługi, długopisy cyfrowe oraz opaski monitorujące funkcje życiowe. Dzięki temu pierwszemu placówki będą mogły w efektywniejszy sposób tworzyć indywidualne plany wsparcia mieszkańców oraz harmonogramów pracy pracowników. Daje to możliwość lepszego dopasowania wszystkich usługi do klienta oraz sprawi, że pracownicy będą mogli lepiej zarządzać swoim czasem.
W DPS "Syrena” testowane są również opaski monitorujące funkcje życiowe, które posiada na razie 10 mieszkańców. Narzędzie ma być w przyszłości zintegrowane z systemem dokumentacji, co będzie umożliwiało lepszą i pogłębioną analizę. Opaska ta monitoruje temperaturę skóry, mierzy rytm serca oraz automatycznie przesyła informacje o ewentualnym upadku i ewentualnej utracie przytomności do osoby opiekującej się. Dodatkowo urządzenie wyposażone są w sygnał GPS i wysyła informacje gdzie znajduje się jego użytkownik. Przydatną funkcja jest również to, że opaska przypomina o konieczności brania leków w odpowiednich godzinach.
Innowacyjnym testowanym urządzeniem jest długopis cyfrowy, wyglądający i piszący jak normalny długopis, ale informacja która zostanie nim zapisana zostaje od razu przenoszona do komputera. Stosowanie tego wynalazku pociągnęła za sobą stworzenie specjalnych dedykowanych formularzy dla domów pomocy społecznej. System ten najlepiej sprawdza się, kiedy opiekun nie może skorzystać z komputera czy tabletu, ponieważ np. znajduje się w mieszkaniu osoby świadczącej usługi opiekuńcze.
Nowe technologie działają już na wielu szczeblach naszego życia. Teraz jest możliwość, że mogą one pomóc osobom starszym, potrzebujący wsparcia. Dzięki nim poprawi się funkcjonowanie domów opieki społecznej, czas reagowania na różne nieprzewidziane sytuacje, ale również pracownicy będą w stanie lepiej zarządzać swoją pracą. Mamy nadzieje, że testowane urządzenia staną na wysokości zadania i będzie je można wprowadzić do każdego domu opieki społecznej nie tylko w Warszawie, ale i w Polsce.
Źródło: Technologie.ngo.pl